Navzdory této ztrátě ale Musk hovoří o úspěchu. "Viděl jsem obraz gigantické exploze. Naštěstí se to ale nestalo. Sen se stal skutečností," řekl Musk. "Bylo to epické. Je to pravděpodobně nejvíce vzrušující věc, kterou jsem kdy viděl," dodal.

Sonda Osiris-Rex, která má prozkoumat planetku Bennu.
Vesmírné dostihy 2018: NASA poletí na Mars, Indové a Čína na Měsíc

Raketa do orbitu také vynesla Muskovo osobní auto, které má v kosmu létat miliardy let. Loď Falcon Heavy s 27 motory uveze 64 tun a je schopna se vrátit zpět na Zemi.

Raketa měla odstartovat už ve 13:30 místního času (19:30 SEČ) ze základny na Floridě. Falcon Heavy měl k cestě do kosmu vyhrazenou dobu zhruba do 22:00 SEČ, z floridského Mysu Canaveral nakonec odletěl ve 21:45 SEČ kvůli silnému větru v horních vrstvách atmosféry.

Zdroj: Youtube

Video: Živý přenos startu rakety

Vůz, který letí do vesmíru, je Muskův elektromobil Tesla Roadster. Sedí v něm připoutaná figurína muže.

„Roadster poletí 400 milionů kilometrů daleko od Země. V kosmu se bude pohybovat rychlostí 11 kilometrů za sekundu. Očekáváme, že na orbitu bude létat stovky milionů let, možná miliardy,“ oznámil vizionář. „Jeho pohyb budou monitorovat tři kamery,“ dodal pro BBC.

Zkušební start rakety Falcon Heavy
SpaceX úspěšně otestovala motory rakety Falcon Heavy. Vynese do vesmíru i auto

Musk opakovaně varoval, že první let se nemusí zdařit, podle televize CNN jsou v plánu ještě další dva testy. První start, který dnes na místě sledovaly tisíce Američanů i zahraničních zvědavců, vyvolává pozornost nejen jako revoluční projekt, ale i jako vesmírná atrakce díky rudému Muskově automobilu. 

Falcon Heavy je jedno ze tří vesmírných plavidel Muskovy kosmické společnosti SpaceX. Oproti strojům ze stáje Falcon 9 má řadu vychytávek.

Raketa, která by se měla dokázat vrátit zpátky na Zem, je vysoká 70 metrů a uveze 64 tun. Její jádro je celkově pevnější, než u předešlých strojů. Všech 27 motorů typu Merlin disponuje silou 23 tisíc kilonewtonů, což je dvakrát více, než vytvoří zatím nejsilnější raketa světa Delta IV Heavy, kterou vlastní konkurenční společnost United Launch Alliance. 

Jeden let miliardáře Muska vyjde na částku 90 milionů dolarů, přičemž pouhá hodnota auta je 100 tisíc dolarů (2,1 milionu korun). Což je ale podstatně méně, než by na podobný let vydaly konkurenční firmy.

Musk není jediný podnikatel, který podniká soukromé lety do vesmíru. Šéf Amazonu Jeff Bezos pracuje na raketě nazvané New Glenn, které by měla uvést 45 tun.

Svou firmu SpaceX Musk založil v roce 2002 z peněz, které vydělal na prodeji svého podílu v systému PayPal. Vizionářovým cílem je dle jeho slov kolonizace Marsu.

Z kalifornské Vandenbergovy základny odstartovala k letu na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX.
SpaceX poletí na Měsíc. Dopraví tam dva pasažéry
Zdroj: Youtube

Video: Vizualizace letu

Plamenomet The Boring Company
Zakladatel Tesly Musk prodává plamenomety, 20 tisíc jich zmizelo za týden