Informace o aktuálním stavu ve firmě popsali v rozhovoru pro CNBC pod podmínkou zachování anonymity zaměstnanci Twitteru, kteří pracovali na sociální mediální platformě už před Muskovým převzetím. Nové vedení je údajně požádalo, aby obhájili práci svých týmů a svou funkci a užitečnost ve společnosti.

Strach z propouštění 

Pracovníci Twitteru měli Muskovým týmům také okamžitě předat veškerou technickou dokumentaci.

Pro CNBC zároveň uvedli, že od Muska zatím nedostali žádné pokyny ani plány, a mají pocit, že jsou drženi v nevědomosti ohledně rozpočtů, strategie i možného snižování pracovních míst.

Od svého nového ředitele prý také nemají žádné informace o tom, zda jim všechna aktuálně práce navíc vynese peníze navíc, náhradní volno nebo jistotu zaměstnání.

„Tohle je konec,“ popsal podle serveru Insider pocit ve firmě pod Muskovým vedením jeden ze zaměstnanců. „Naše práce je v ohrožení.“

Šibeniční termíny

Musk údajně také stanovil velmi drsné termíny pro některé úkoly a zásadní změny ve fungování sociální sítě. Mezi ně má patřit očekávaná změna designu webových stránek i to, jakým způsobem bude Twitter ověřovat uživatele pomocí modrého kolečka se zatržítkem.

Několik zaměstnanců Twitteru navíc o víkendu sdělilo CNBC, že pracovníci Tesly, kteří byli převeleni a nyní pracují na Twitteru, se podílejí na revizi kódu sociální sítě, přestože jejich dovednosti z práce na autopilotu a dalším softwaru a hardwaru Tesly se přímo nepřekrývají s jazyky a systémy používanými k vytváření a údržbě sociální sítě. 

Například většina inženýrů v automobilových společnostech, dokonce i v technologicky vyspělé Tesle, nemá zkušenosti s navrhováním a provozováním vyhledávačů a platforem, které jsou široce přístupné veřejnosti.

Další zaměstnance Musk přetáhl i ze svých dalších firem, jako jsou Boring Company, vyrábějící podzemní tunely, a Neuralink, která se zabývá digitálním propojením s lidským mozkem. CNBC také uvádí, že ruku k dílu přiložila řada Muskových kamarádů, poradců a finančních sponzorů, kteří se rovněž podílejí na přepracování sociální sítě.

K otřesům na Twitteru dochází v době, kdy nejbohatší muž světa konečně nastínil své plány na zpoplatnění ověřených uživatelů Twitteru, aby si udrželi své modré kolečko. Podle zaměstnanců chce Musk tuto práci dokončit v prvním listopadovém týdnu.

Server Insider potom citoval interní zprávu vedení, zaslanou týmu Twitteru: „Očekává se, že budeme pracovat doslova 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, abychom změny dostali ven co nejrychleji.“

Zpoplatněné modré kolečko

Původně se objevily zprávy, že měsíční poplatek za takzvaný ověřený účet bude činit až 20 dolarů měsíčně, nicméně miliardář jej snížil na „pouhých“ 8 dolarů.

Musk podle serveru UNILAD uvedl, že tento nový systém plateb poskytne Twitteru zdroj příjmů, který bude odměňovat tvůrce obsahu. „Současný systém pánů a sedláků na Twitteru pro to, kdo má nebo nemá modré zaškrtávátko, je nesmysl,“ sdělil také.

Jeho odvážný plán zpoplatnit uživatele za ono modré kolečko by se mu však mohl vymstít, protože lidé, kteří již ověřovací odznak mají, tvrdí, že za něj platit nebudou.