Sedmadvacetiletý Američan John Allen Chau zemřel minulý týden poté, co se vydal na území Severního Sentinele. Ten je součástí indického souostroví Andamany a Nikobary. Jde o území, které indická vláda označuje za chráněnou oblast a zakázala na něj přístup.

Sentinelci žijí jako v době kamenné.
Touha po dobrodružství stála amerického turistu život. Zabil ho izolovaný kmen

Místní obyvatelé jsou totiž jedni z posledních lidí, kteří nejsou dotčeni moderní civilizací. Žijí jako v době kamenné a brání se veškerým stykům s cizinci. Po nezvaných návštěvnících často střílí z luku a další útoky nejsou výjimkou. 

Muž, který se na ostrov i přesto vydal si podle AFP najal rybářský člun a poté přesedl na kánoj, na které 15. listopadu sám doplul k pobřeží. Podle médií měl u sebe ryby a fotbalový míč. Ty měly být dary pro domorodce. 

"Jmenuji se John. Miluji vás a Ježíš vás také miluje … Tady vám nesu nějaké ryby," volal prý na Sentinelce při příchodu. Ti na něj však vystřelili smršť šípů, přičemž jeden probodl jeho bibli. Cestovatel se poté vrátil na rybářskou loď a svůj zážitek si zapsal do deníku. Na ostrov se pak vrátil o den později, ale z této cesty se však už nevrátil.

Šíření náboženství

„Možná si myslíte, že je to šílenost. Já si ale myslím, že je smysluplné rozšířit myšlenky Ježíše mezi tyto lidi," cituje AFP dopis, který John napsal svým rodičům před výpravou.

„Prosím, nezlobte se na ně ani na Boha, pokud mě zabijí,” napsal dále. V prohlášení, které následně vydala jeho rodina tvrdí  Chau "nemá nic jiného než lásku k Sentinelskému lidu. Odpustíme ty, kteří údajně odpovídají za jeho smrt".

Zdroj: Youtube

Podle rybářů Sentinelci mladého Američana pohřbili na pobřeží do písku. Indická policie nyní řeší, jak Chauovo tělo z ostrova dostat. Na pomoc si přivolala odborníky z terénu, včetně antropologů a dalších znalců.

"Musíme se postarat o to, abychom je příliš nevyrušili a nenarušili jejich prostor. Je to velmi citlivá oblast. Bude to trvat ještě nějakou dobu," prohlásila policistka Dependra Pathaková agentuře AFP.

Bezpečná vzdálenost

Na místo byla vyslána loď i vrtulník, aby zmapovaly oblast. "Udržujeme bezpečnou vzdálenost od ostrova a dosud jsme nezaznamenali přesné místo, kde by mohl být pohřben. Může to trvat ještě několik dní," řekla Pathaková.

Vzhledem k tomu, že jde o velmi izolovanou oblast, není jasné, zda bude mít Chauova smrt nějaké právní důsledky, poznamenává AFP. Indické úřady však zadržely sedm rybářů, kteří cestovatele nelegálně do blízkosti ostrova dopravili.

Domorodý kmen v brazilské džungli
Unikátní záběry z brazilské džungle. Vědci zachytili členy domorodého kmene

Londýnská organizace Survival International, která obhajuje práva domorodců, uvedla, že k takovéto "tragédii by docházet nemělo." Zároveň uvedla, že Indické úřady by měly být důslednější v ochraně ostrova. "Jde o bezpečnost jak kmene, tak i cizinců," uvedla v prohlášení. 

„Britská koloniální okupace Andamanských ostrovů zdecimovala kmeny, které zde žijí, a vyhladila tisíce domorodců. Nyní přežívá pouze zlomek původní populace. Obrovský strach z cizinců je proto velice srozumitelný,“ napsal ředitel organizace Stephen Corry ve svém prohlášení.

Ostrov Severní Sentinel, na kterém kmen žije, má rozlohu asi jako Manhattan a místní obyvatelé jsou pro odborníky dosud neprobádanou oblastí. Jejich počet není znám, odhady pohybují od méně než 40 přes 250 až k 500. Jsou však velmi nepřátelští. V roce 2016 zabili dva indické rybáře, kterým se porouchala loď a oni skončili na břehu.

Jihoameričtí domorodci používají kurare k lovu, ilustrační foto
Zloději vykradli nizozemské muzeum. Ukradli jed používaný jihoamerickými kmeny