Loughner, jenž se podle svého dřívějšího prohlášení necítil být vinen, by se při úterním zasedání soudu podle některých spekulací mohl k činu přiznat. V takovém případě by se obžaloba mohla spokojit „jen" s doživotním vězením.

Výsledky psychiatrického vyšetření podle tiskových agentur ukázaly, že nyní třiadvacetiletý Loughner je příčetný a je schopen účastnit se soudního jednání a porozumět všem obviněním, která jsou proti němu vznesena.

Loni v květnu soud dospěl k závěru, že Loughnera zatím nelze kvůli duševní poruše soudit, a nařídil mu nucenou léčbu. Letos v únoru psychiatři konstatovali, že Loughnerův stav se zlepšil. Shodují se přitom, že mladík trpí schizofrenií a že ho pronásledují klamavé představy.

Loughner loni v lednu na mítinku kongresmanky Giffordsové v Tucsonu zastřelil šest osob, včetně devítileté dívky a jednoho federálního soudce. Dalších 13 lidí zranil, mezi jinými i kongresmanku Giffordsovou, které střela prošla mozkem. Giffordsová se letos vzdala mandátu ve Sněmovně reprezentantů, aby se mohla plně věnovat léčení.

Čtěte také:

Nenávist, šest mrtvých a postřelená politička
Útočník postřelil kongresmanku, nejednal prý sám