Podle bulvárního deníku Iltalehti byla policie na místo přivolána poté, co do jedné ze tříd střední odborné školy vtrhl neznámý muž s mečem. Při zásahu policisté použili střelné zbraně. Zranění, z nichž dva jsou ve vážném stavu, byli převezeni do nemocnice.

Lehce zraněn byl také jeden policista. Další zranění byli studenti a zaměstnanci školy, většinou ženy ve věku 15 až 50 let. Byli ošetřeni v nemocnici s řeznými ránami.

Obžalovaný Roman Š. u zlínského krajského soudu
Zdrogovaný vjel autem do podchodu plného lidí. Hrozí mu výjimečný trest

Policie uvedla, že její příslušníci byli nuceni na muže střílet, aby zabránili ještě většímu krveprolití. Těžce zraněný podezřelý byl po zadržení operován a poté ležel na jednotce intenzivní péče.

Deník Iltalehti napsal, že muž vstoupil do třídy s taškou, vytasil meč a zasáhl jím učitele. Mezi studenty propukla panika a někteří začali po útočníkovi házet židle, načež muž utekl. Policie potvrdila, že použil zbraň s čepelí a měl u sebe také střelnou zbraň. Není jasné, zda ji použil, ani to, zda ji držel legálně.

Podezřelý má podle policie dosud čistý trestní rejstřík. Při prohlídce v jeho bytě byly nalezeny zápalné láhve a policie zabavila jeho počítač. O zabité ženě policie neposkytla bližší údaje. Podle finských médií však chodila na stejnou školu jako podezřelý. Deník Keskisuomalainen napsal, že studentka byla hlavním terčem útočníka.

Škola sídlí v komplexu, kde se nachází také nákupní středisko. Areál, který leží asi čtyři kilometry jižně od centra města Kuopio, byl evakuován. Finský premiér Antti Rinne na twitteru napsal, že takové násilí je "šokující a naprosto odsouzeníhodné".

Dnem národního smutku se dnes Francie loučí se svým prezidentem z let 1995 až 2007 Jacquesem Chirakem. Jeho rodina a blízcí ráno uctili jeho památku komorním obřadem v pařížské katedrále Saint-Louis-des-Invalides (na snímku).
Den smutku. Politici se v Paříži loučili s francouzským exprezidentem Chirakem

Kuopio leží asi 340 kilometrů severně od hlavního města Helsinek. Má přibližně 120 tisíc obyvatel, a je tak největším městem ve východní části Finska. Finsko v posledních letech zažilo několik útoků na školách. V roce 2013 16letý mladík na odborné škole v Oulu nožem těžce zranil tři spolužačky a školníka. Rovněž na učňovské škole v městečku Kauhajoki zastřelil v roce 2008 22letý muž deset lidí. Rok předtím 18letý školák zastřelil osm lidí na škole ve městě Jokela.