Útočníkem, jehož identitu policie zatím tají, byl Somálec, který přišel do Austrálie v devadesátých letech minulého století. V minulosti byl opakovaně trestán, mimo jiné za přechovávání drog, krádeže a řidičské delikty. "Zemřel půl hodiny po převozu do nemocnice," oznámil na tiskové konferenci policejní komisař Graham Ashton. 

Melbournská policie začala případ vyšetřovat jako teroristický čin. "Máme potvrzenou jeho identitu a díky tomu, co víme, nyní nakládáme s činem jako s terorismem. Policie muže znala, hlavně kvůli jeho příbuzným, což jsou osoby našeho zájmu,“ dodal Ashton, který ale odmítl spekulace australských médií, že muž před útokem křičel Alláhu Akbar. 

Incident se odehrál na ulici Bourke Street u obchodního centra Target v centru města přibližně v půl páté odpoledne místního času (7:30 SELČ). Somálec přijel na místo hořícím autem, které bylo naloženo plynovými lahvemi. Po opuštění vozidla začal útočit nožem na kolemjdoucí. 

Policisté byli na místo původně přivoláni kvůli hořícímu vozu. Podle britského listu The Guardian muž zaútočil i na policisty. Ti ho však za pomoci dalších dvou lidí a nákupního vozíku zpacifikovali, přičemž byl útočník postřelen do oblasti hrudníku. 

Svědci popsali hlasitou explozi

„Viděla jsem auto v plamenech, tedy spíš jeho pozůstatky. Lidé pobíhali a křičeli, že v něm vybuchla bomba,“ řekla australskému zpravodajskému serveru Nine News Leah Drewová.

„Jela jsem tramvají, když jsem si všimla, že se na ulici něco děje. Viděla jsem dva policisty, jak se snaží uklidnit nějakého muže. Někteří říkali, že má v ruce nůž, ale sama jsem si toho nevšimla. Pak se ozvala hlasitá exploze a několik výstřelů. O chvíli později přijela ambulance a asi padesát policejních aut,“ popsala incident ABC i Meegan Mayová.

Všechny oběti útoku jsou muži, oznámila melbournská policie. Dva zranění zůstávají v nemocnici, nejsou však v ohrožení života.