K incidentu došlo ve středu krátce před osmou hodinou večerní místního času (dnes 02:00 SELČ). Sedmatřicetiletý muž, jehož identitu policie zatím nezveřejnila, nejprve zaparkoval u katedrály minidodávku.

Poté, co si prohlédl okolí, se k autu vrátil, vyndal z něj nádoby s benzinem i podpalovač a vešel do katedrály. Tam ho ale zastavil člen ostrahy, který ho upozornil, že s podobnými věcmi dovnitř nesmí.

„Člověku, který vstoupí do katedrály svatého Patrika se čtyřmi galony (15 litry – pozn. red.) benzinu, dvěma lahvemi tekutého podpalovače a plynovými zapalovači, musíme věnovat svoji pozornost,“ řekl novinářům podle zpravodajského serveru BBC zástupce policejního komisaře John Miller.

Motiv činu zůstává neznámý

„Nevíme, co ho k tomu vedlo,“ dodal Miller. Muž sice vyšetřovatelům tvrdil, že jeho autu došel benzin a proto katedrálou pouze procházel, aby se dostal na Madison Avenue, tato verze se ale nepotvrdila. „V jeho autě byl stále benzin,“ vysvětlil Miller.

Podle newyorské policie není zatím vyloučeno, že se mohlo jednat o terorismus. „Na podobné závěry je ale zatím příliš brzy,“ uzavřel Miller.

Katedrála svatého Patrika je největší neogotickou římskokatolickou katedrálou v Severní Americe. Zároveň se jedná o sídlo arcibiskupu newyorské arcidiecéze.

Přibližně 138 metrů dlouhá a 53 metrů široká stavba, jejíž věže sahají do výšky 101 metrů, se nachází na 50. ulici a Fifth Avenue na Mannhattanu, a to naproti Rockfellerově Centru. Postavena byla mezi lety 1858 až 1878 za použití bílého mramoru.