V Jordánsku v současnosti působí přibližně 300 německých vojáků, tankovací letoun a čtyři stíhačky Tornádo. Ty jsou součástí operací koalice, kterou vedou Spojené státy proti hnutí Islámský stát v Iráku a Sýrii.

Jean-Claude Juncker
Boj s terorismem a jednotná unie. Juncker vystoupil před Evropským parlamentem

Na otázku, zda Německo potřebuje strategickou základnu na Středním východě, von der Leyenová odpověděla: „Nejprve musíme úspěšně završit toto. Nechci tu myšlenku nijak vyvracet, dovolte mi to tak říct.“

Ministryně obrany a další němečtí představitelé ve středu vyzvali k soustředěnému úsilí zabránit použití chemických zbraní v Sýrii. Podle kancléřky Angely Merkelové nemůže Německo pouze přihlížet, pokud by se takové útoky odehrály.

USA požádaly Německo o pomoc

Německá vláda uvedla, že vede rozhovory se Spojenými státy a dalšími spojenci ohledně případné účasti na vojenském zásahu, pokud by byly chemické zbraně použity při útoku na Idlíb, poslední velkou povstaleckou enklávu v Sýrii.

Ilustrační foto. Americký stíhací letoun F-15
Porušení Ženevské úmluvy? Rusko obvinilo Spojené státy z použití bomb s fosforem

Německo, které je pod tlakem Spojených států na zvýšení výdajů na obranu a převzetí větší odpovědnosti v rámci NATO, se nezúčastnilo dubnových vojenských útoků amerických, francouzských a britských sil, poté co syrská vláda použila chemické zbraně.

Spojené státy se zavázaly znovu zasáhnout, pokud by byly v Sýrii znovu použity chemické zbraně. Minulý měsíc se Washington otázal Berlína, zda by byl ochotný se zúčastnit vojenských akcí spolu s Francií a Velkou Británií, pokud by došlo k dalšímu útoku chemickou zbraní.

Uniklá zpráva o žádosti vyvolala v zemi i vládní koalici zjitřenou debatu. Vojenská aktivita německé armády na půdě cizí země je vzhledem k nacistické minulosti totiž stále velice citlivou záležitostí.

Nálety na Idlíb
SOHR: V Idlíbu se opět bombardovalo, zahynulo jedno děvčátko