Úřad ve své zprávě zmiňuje pět kauz, včetně případu, kdy byli reportéři agentury Reuters Wa Lone a Kyaw Soe minulý týden shledáni vinnými z porušování zákona o státním tajemství a odsouzeni na sedm let vězení. Stalo se tak poté, co hledali po celé zemi důkazy o popravě 10 příslušníků indo-árijské muslimské etnické skupiny Rohingů, která v současnosti čelí etnickým čistkám ze strany myanmarské (barmské) armády.

Zpráva OSN tento případ označila za „obzvláště pobuřující a nejvýraznější příklad soudního obtěžování médií v Myanmaru“. Podle ní to ilustruje, že zatýkání a stíhání jsou vedena „v rozporu s právem na svobodu projevu“.

Myanmar uvedl, že soud, který odsoudil oba novináře Reuters na základě zákona o státních tajemstvích, byl nezávislý. Mluvčí ministerstva informací Myint Kyaw odmítl zprávu OSN komentovat. Představitelé největšího myanmarského města Yangon nicméně odmítli, že by svoboda tisku v zemi pod vedením držitelky Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij klesala.

Desítky pronásledovaných novinářů

„Zpráva odkazuje na instrumentalizaci práva vládou a armádou v tom, co představuje politickou kampaň proti nezávislé žurnalistice,“ uvedla mluvčí OSN pro lidská práva Ravina Shamdasaniová na tiskové konferenci v Ženevě.

Zákony o telekomunikacích, úředních tajemstvích a úmluvy o dovozu a vývozu byly zneužívány proti novinářům, dodala. Organizace Reportéři bez hranic podle Shamdasaniové odhaduje, že loni bylo v Myanmaru stíháno kolem dvaceti novinářů.

Zpráva OSN nazvaná „Neviditelná hranice - trestní stíhání žurnalistiky v Myanmaru“, která zkoumala svobodu tisku od listopadu 2015, kdy se k moci dostala Národní liga pro demokracii vedená Aun Schan Su Ťij, uvedla, že je „pro novináře nemožné dělat svou práci bez strachu nebo přízně úřadů.“