Tříčlennou delegaci tvoří kromě Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého i místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company Jaroslav Tvrdík, napsal server Neovlivní.cz. Podle serveru odstartovalo jejich letadlo z ruzyňského letiště v úterý odpoledne, přičemž zpátky do Prahy by se mělo vrátit na konci tohoto týdne.  

Informaci o vyslání delegace již potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Do Číny odcestovali z pověření Hradu,“ reagoval Ovčáček na přímý dotaz Neovlivní.cz. Mluvčí CEFC Group Company Pavel Bednář odmítl na dotaz o Tvrdíkově cestě do Číny odpovědět.

Chan Chauto, předseda představenstva čínské skupiny CEFC, prezident česko- čínské komory s Milošem Zemanem.
Čínské CEFC dochází hotovost, její šéf je nezvěstný, J&T od ní dává ruce pryč

Skupina CEFC je sedmou největší soukromou společností v Číně, když zaměstnává 30 tisíc lidí. Podniká zejména v sektorech energetiky, financí a průmyslu. Podle čínských médií byl předseda představenstva CEFC  Jie Ťien-ming, kterého Zeman v roce 2015 jmenoval svým ekonomickým poradcem, v polovině února zatčen. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality.

Na počátku března se pak objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

Čínská společnost v Česku doposud investovala přes tři desítky miliard korun. Mimo jiné vlastní Pivovary Lobkowicz, fotbalový klub SK Slavie Praha a stadion Eden. Patří jí i pražské budovy Florentinum a bývalá budova Živnobanky. Téměř poloviční podíl má rovněž v největších českých aerolinkách Travel Service.

Prezident Miloš Zeman (vpravo) a předseda čínské společnosti CEFC Jie Ťien-ming (vlevo).
Zeman ohledně čínského poradce vyčká, až bude zatčení oficiálně potvrzené