Útok se podle místních médií odehrál již v sobotních ranních hodinách, krátce před inaugurací čerstvě zvoleného prezidenta Andrése Manuela Lopéze Obradota. „Nikdo nebyl zabit ani zraněn, mexické úřady incident vyšetřují,“ uvedli v prohlášení pracovníci konzulátu.

Sídlo amerických diplomatů bylo po útoku dočasně uzavřeno. Výbuch, ke kterému došlo jen několik hodin před plánovanou návštěvou viceprezidenta Mika Pence a dcery amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanky v Mexiku, poškodil obvodovou zeď, výraznější škody však nenapáchal.

Prokuratura mexického státu Jalisco na svém twitterovém účtu uvedla, že se důkladným vyšetřením celého incidentu budou zabývat federální úřady ve spolupráci se státní policií.

Drogový kartel

Stát Jalisco je podle agentury Reuters sídlem jednoho z nejmocnějších drogových gangů v Mexiku CJNG. Jeho lídr Nemesio Oseguera Cervantes, přezdívaný El Mencho, je na seznamu nejhledanějších zločinců amerického Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami (DEA). 

Bývalý velitel zvláštních operací DEA Derek Maltz americké televizi Fox News sdělil, že podle „nepotvrzených informací“ členové drogového kartelu minulý týden pohrozili bombovým útokem na americký konzulát nebo ambasádu v Mexiku.

Podle Maltze existuje také pravděpodobnost, že za útokem stál některý z konkurenčních gangů, který chtěl El Menchův gang zdiskreditovat. „CJNG stojí za zásilkami několika tun kokainu, metamfetaminu, fentanylu a heroinu do Spojených států,“ doplnil.

El Mencho je podle britského deníku Express nejhledanějším zločincem na území Mexika. Na jeho dopadení je vypsána odměna ve výši 10 milionů dolarů, v přepočtu téměř 230 milionů korun. „Podle dostupných informací je gang CJNG extrémně násilný, kvůli karavanám migrantů navíc přicházejí o peníze za pašování mexických uprchlíků do spojených států,“ vysvětlil Maltz.