Tyto nové druhy byly zaregistrovány v oblasti o rozloze 220.000 kilometrů čtverečních, kde jsou husté lesy, jimž se říká Srdce Bornea a které od roku 2007 chrání Malajsie, Indonésie a sultanát Brunej, tři země, které se o ostrov dělí, upřesnil WWF ve své zprávě.

"Objevovali jsme v průměru tři nové druhy měsíčně, 123 za poslední tři roky a nejméně 600 za uplynulých 15 let," řekl Adam Tomasek, šéf programu WWF Srdce Bornea.

"Tyto objevy ukazují bohatství a biodiverzitu na Borneu a dávají nám naději v nové objevy, z nichž některé by mohly přispět k léčbě takových nemocí, jako je rakovina nebo AIDS," dodal.

V srdci Bornea žije deset druhů primátů, více než 350 druhů ptáků, 150 druhů hadů a obojživelníků a je tu na 10.000 rostlinných druhů, které se nevyskytují nikde jinde ve světě, uvádí se ve zprávě WWF.

Mezi novými druhy, které byly objeveny v roce 2008, je sedmicentimetrová žába s plochou hlavou Barbourula kalimantanensis, která nemá plíce a dýchá kůží.

Téhož roku vědci objevili strašilku Phobaeticus chani, která je pro své tělíčko dlouhé 36 centimetrů (bez tykadel) považována za nejdelší hmyz na světě. Větvičkovitý tvar strašilce umožňuje, aby se skryla ve větvoví. Objeveny byly jen tři kusy tohoto druhu.

Dalším pozoruhodným živočichem je slimák objevený na hoře Kinabalu, který vysílá malé "šípy lásky", jimiž dodává partnerce hormony, aby se zvýšila její reprodukční schopnost.

Vědci vyzvali Malajsii, Indonésii a Brunej, aby zajistily ochranu biodiverzity Srdce Bornea. "Víme, že pro jejich vlády je nemožné nerozvíjet těžbu v dolech, těžbu dřeva nebo vysazování olejových palem," uvádí Tomasek. "Požadujeme však, aby byla udržena rovnováha mezi zachováním přírody a trvalým rozvojem, abychom tuto unikátní oblast uchránili pro budoucí generace," řekl.

Indonésie a Malajsie jsou největšími světovými výrobci palmového oleje, vyrábějí 85 procent světové produkce. Tuto produkci však kritizují ekologické organizace, které ji označují za jednu z hlavních příčin odlesňování, zejména na Borneu.

Podle Tomaseka je ochrana Srdce Bornea zásadní pro záchranu takových ohrožených druhů, jako je nosorožec sumaterský, slon indický bornejský či levhart skvrnitý a orangutani. "Je to poslední lokalita, kde mohou být tyto druhy dlouhodobě zachovány," zdůraznil.