Podle Patrovského chaos vytvářeli místní, nikoliv turisté. „Šéf rezortu, kde jsme bydleli, nám slíbil záchranou loď. Čekali jsme na ní dvě hodiny. Marně," uvedl pro Deník Patrovský. "Nakonec jsme zjistili, že šéf rezortu utekl," dodal. Vláda nařídila evakuaci ostrůvků, pro nedostatek plavidel ale nebylo jak se dostat pryč. 

I když se epicentrum zemětřesení nacházelo na sousedním ostrově Lombok, otřesy zasáhly právě i Bali a okolní ostrůvky s populárními plážemi, které jsou od Lomboku na dohled.   

Záchranné lodě podle Patrovského přijely s velkým zpožděním. „Paniku vytvářeli místní lidé, kterým chyběla jakákoliv organizace. Předbíhali se ve frontách a skákali do lodí. Byla to komedie. Koordinace naprosto chyběla. Turisté se na rozdíl od místních snažili zachovat klid," popsal Patrovský. 

Zemětřesení v Indonésii
Záchranné práce pokračují. Indonéské zemětřesení pohřbilo v mešitě desítky lidí

"My jsme museli čekat na evakuaci osm hodin. Poté jsme se dostali přímo do Denpasar, nemuseli jsme tak přes Lombok. Navíc někteří taxikáři chtěli na situaci vydělat a nabízeli odvoz za přemrštěné ceny,“ dodal. V současné chvíli se již nachází v bezpečí.

Šéf indonéské agentury cestovního ruchu West Nusa Tenggara Muhammad Faozal pro AFP v pondělí uvedl, že na Gili bylo asi 1200 zahraničních turistů. "Nemůžeme je evakuovat všechny najednou, protože na to nemáme lodě s dostatečnou kapacitou. Je pochopitelné, že lidé podléhají strachu a chtějí Gili opustit," sdělil AFP Faozal.

Většina obětí katastrofálního zemětřesení zahynula na severu a na východě ostrova Lombok. Údaje o konečném počtu mrtvých zatím nejsou potvrzené, jelikož stále probíhají záchranné práce. Podle agentury AFP se při neštěstí zranilo sedm cizinců včetně jednoho Čecha. České ministerstvo zahraničí ale tuto zprávu vyvrátilo.

Indonésie řeší následky katastrofálního zemětřesení
Ze souostroví Gili v Indonésii prchá 1200 turistů, další chtějí z Lomboku a Bali