Maskovaný muž zaútočil na kasino uvnitř hotelového komplexu Resorts World ve filipínském hlavním městě Manile v pátek. Disponoval automatickou puškou M4 a lahví benzínu. Po vstupu do kasina začal střílet do vzduchu, načež zapálil jednu z hlavních herních místností. Třicet sedm lidí zahynulo v ohni (pravděpodobně se udusilo kouřem), desítky dalších byly zraněny na útěku. Střelec sám byl nalezen mrtvý o pět hodin později v jednopm z hotelových pokojů. Sebevraždu spáchal tak, že se polil benzínem a upálil se.

K odpovědnosti za útok se přihlásil Islámský stát, ale podle filipínských oficiálních míst se jen snaží získat pozornost. "Chtějí si na tom získat pověst, ale podle zjištěných důkazů nemají s věcí nic společného," vyjádřil se na adresu ozbrojenců Islámského státu mluvčí filipínského prezidenta Ernesto Abella. Podle dosavadního vyšetřování se psychicky nemocný muž pokoušel o bizarní sólovou loupež. "Všechno poukazuje na čin emočně narušeného člověka," dodal Abella.

Vyšetřovatelé nicméně stále ještě neznají pachatelovu totožnost. Podle policie šlo pravděpodobně o cizince, bělocha mluvícího anglicky.

Agentura AFP navíc poukázala na to, že policie začala vydávat v průběhu vyšetřování často protichůdná sdělení. Například v první fázi šetření sdělil šéf manilské policie Oscar Albayalde novinářům, že střelec přijel do hotelového komplexu v taxíku. "Máme taxikáře, který ho vysadil," uvedl bez bližších podrobností.

Ve svém dalším vyjádření ale Albayalde i někteří další policisté uvedli, podle nichž střelec přijel do kasina sám v autě, které zaparkoval na hotelovém parkovišti - tato vyjádření se odvolávala na záznamy bezpečnostních kamer. "Záznam ukazuje, že zaparkoval, vytáhl zbraň a rovnou vstoupil do komplexu," řekl ještě v pátek Albayalde.

Zmatená nebo protichůdná svědectví se týkala i dalších klíčových událostí pátečního incidentu. Například filipínský policejní šéf Ronald Dela Rosa zpočátku tvrdil, že pachatele policie zastřelila, později ale uvedl, že útočník se v hotelovém pokoji zabalil do deky polité benzínem a upálil se sám. Dela Rosa také prohlašoval, že útočník do nikoho nestřílel. Hotel Resorts World ale vydal prohlášení, že jeden z členů jeho hotelové ochranky byl postřelen.

Filipíny, které jsou převážně katolickou zemí, bojují zejména na jihu své země s rostoucí hrozbou Islámského státu. Střety s islámskými ozbrojenci ve městě Marawi za sebou zanechaly nejméně 175 mrtvých. Prezident Rodrigo Duterte proto minulý týden vyhlásil v této oblasti stanné právo.

Muslimská separatistická povstání na jihu Filipín probíhají od 70. let minulého století a za oběť jim dosud padlo víc než 120 tisíc lidí. Hlavní muslimské povstalecké skupiny sice podepsaly s filipínskou vládou dohodu směřující k vytvoření trvalého míru s tím, že se vzdají separatistických tendencí, ale některé fanatické skupiny mírový proces odmítly a v posledních letech se snažily spojit s Islámským státem. Duterte minulý týden prohlásil, že pokud se teroristická hrozba rozšíří, vyhlásí stanné právo i ve zbytku země.