Podle agentury DPA přišlo o život nejméně pět lidí. Čtyři další se pohřešují, mezi nimi otec s tříletým synem. Zhruba 100 000 lidí muselo opustit své domovy.

Mezi oběťmi je mimo jiné osmiletá holčička nebo osmasedmdesátiletá žena, které se utopily v rozvodněné řece, nedaleko které bydlely.

Tajfun poškodil více než 500 domů asi 45 kilometrů jihovýchodně od Manily. Silný vítr proti nim totiž hnal vody jezera, na jehož pobřeží stály. Mnoho oblastí hlásí povodně, sesuvy půdy a dalekosáhlé výpadky proudu.

Do Manily se nelétá

Úřady zrušily asi 180 letů z hlavního města Manily a zastavena byla část lodní a autobusové dopravy. Tisíce lidí tak uvízly na cestách a nedostaly se domů na dušičkový víkend. Mnohé silnice jsou zablokovány sesuvy půdy a vyvrácenými stromy. Podle mluvčího záchranářů muselo utéci z domovů na 100 000 lidí.

Předchozí dva tajfuny zabily na Filipínách více než 900 lidí a část Manily je stále pod vodou. Meteorologové uvedli, že tajfun mírně zeslábl, zatímco se přesouval nad provinciemi jižně od hlavního města. Mírnější, než se očekávalo, jsou zatím i dešťové srážky, zvláště na hustě obydleném západním pobřeží Luzonu. Záplavy, které sem přinesl minulý měsíc tajfun Ketsana, zabily více než 400 lidí.