Ředitel soukromé meteorologické služby Jeff Masters řekl, že "je určitá naděje", že Dorian nakonec Floridu mine. Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) došlo od páteční noci k "výrazné změně" a nejnovější předpovědi říkají, že oko bouře by se mohlo stočit na sever a zůstat nad mořem. Pohyb hurikánu ale stále zůstává nepředvídatelný a Dorian tak představuje hrozby pro miliony lidí v oblasti, kde se nacházejí i známé turistické atrakce jako je Walt Disney World a kde má rovněž své sídlo Mar-a-Lago prezident Donald Trump.

Americký prezident Donald Trump
Floridský hurikán odvlál cestu Donalda Trumpa do Polska

Podle NHC bouři doprovází vítr o rychlosti až 240 kilometrů za hodinu. Očekává se, že se během dnešního dne přesune na sever od Baham a poblíž východního pobřeží Floridy se může ocitnout v pondělí pozdě večer či v úterý ráno místního času. "Určité výkyvy v intenzitě jsou pravděpodobné, očekává se ale, že Dorian zůstane v příštích několika dnech velmi silným hurikánem," uvedlo ve svém dnešním prohlášení Národní středisko pro hurikány.

Povinná evakuace

Šerif floridského okresu Brevard Wayne Ivey v noci oznámil, že v neděli v 08:00 místního času (14:00 SELČ) začne v oblasti povinná evakuace, která zahrne také Kennedyho vesmírné středisko. Okres Martin zahájí povinnou evakuaci o dvě hodiny později, v Indian River bude evakuace dobrovolná. Všechny tyto oblasti leží severně od Miami.

Na východním pobřeží Floridy začali místní obyvatelé již v pátek ve velkém kupovat balenou vodu, prkna a dřevotřískové desky a další zásoby. Na některých čerpacích stanicích kvůli vysokému zájmu došel benzín. "Lidé kupují všechno, co by se jim mohlo během hurikánu hodit, baterky, baterie, generátory," uvedla prodavačka jednoho z místních obchodů pro kutily.

Prezident Trump už v úterý v noci kvůli bouři vyhlásil stav nouze a nařídil poskytnout federální pomoc místním úřadům. Dnes na twitteru napsal, že Dorian může mnohem silněji udeřit i ve státech Jižní Karolína, Severní Karolína a Georgia. "Přesouvá se a je velmi těžké cokoli předpovídat s výjimkou toho, že jde o jeden z největších a nejsilnějších hurikánů, které jsme zažili za poslední desetiletí. Buďte opatrní!" uvedl Trump.

Americký prezident Donald Trump
Trump navrhl likvidovat hurikány jadernými zbraněmi ještě nad oceánem

Floridský guvernér Ron DeSantis již dříve vyzval obyvatele, aby si pořídili zásoby potravin, vody a léků nejméně na týden. Panují obavy, že Dorian by se mohl stát nejsilnějším hurikánem, který Floridu zasáhl za posledních téměř 30 let.

Dorian už prošel severem Karibiku a na portorických ostrovech Vieques a Culebra způsobil výpadky proudu a záplavy.