Déšť skládající se z miliónu nebezpečných ohnivých mravenců by asi čekal jen málokdo. Na čtvrtém největším ostrově Havaje Kauai se tento druh přemnožil až natolik, že před ním musely obyvatele varovat místní úřady. Bodnutí takového mravence může způsobit velké červené rány, a dokonce slepotu u domácích zvířat.

Mravenec, ilustrační foto
Vědci objevili nové druhy hlodavců. Miliony let staré fosilie uchovali mravenci

Portál Independent píše, že v některých silně zamořených oblastech se dokonce mohou mravenci nastěhovat do obydlí lidí a bodnout je, když spí. Stopy po kousnutí pociťují postižení ještě celé týdny. „Dříve jste mohli chodit na túry a na pláž. Teď už ne. Mravenci se mohou na lidi sesypat a bodnout je," uvedla pracovnice Havajské mravenčí laboratoře Heather Foresterová.

Největší zamoření v dějinách Havaje

O zamoření z posledních dní se mluví jako o největším, jaké tamní obyvatelé zaznamenali od roku 1999, kdy na invazní druh poprvé narazili. Stejný názor má Výbor pro invazní druhy na Kauai (KISC), který tvrdí, že zamoření se týká nejméně třinácti akrů půdy. Zpravodajský web SFGATE doplňuje, že mravenci byli před více než dvěma desetiletími na ostrov převezeni buď letecky, nebo na nějakém předmětu. Daří se jim ve stínu, v korunách stromů a v blízkosti vody.

Svědci zatím popisují, že mravenci kolonizují část údolí poblíž řeky Wailua, což může v budoucnu znamenat ještě větší problém. Mohli by se totiž po řece splavit a obsadit tak další části ostrova.

O rozšíření mravenců se nyní mluví také jako o hrozivém dešti, protože se hmyz špatně drží na stromech, a tak mohou padat dolů na vystrašené obyvatele.

Jedovatá návnada

Úřady obyvatele poprosily, ať zkontrolují své dvorky, čímž pomohou s lokalizováním dalších zamořených míst. Tak mohou úředníci lépe zasáhnout a mravence navnadit jedovatou potravou, kterou si odnesou zpět do svých kolonií. Při nynější situaci se angažuje rovněž KISC, která zahájila významnou mediální kampaň, aby upozornila obyvatele na dostupné bezplatné testovací sady, které jim pomohou detekovat přítomnost invazivních druhů.

Mravenčí královny žijí dlouho a to i přesto, že mají vysoké reprodukční schopnosti.
Mravenčí královny mají svou tajnou zbraň. Díky ní zpomalují proces stárnutí

„Na Havaji se nevyskytují žádní původní mravenci a prioritou je odhalování nových, škodlivých druhů mravenců a zvládání zvláště škodlivých druhů mravenců," uvedl havajský guvernér ve svém prohlášení.  

Mravenci podle něj mohou vytvářet velmi rozsáhlé kolonie na zemi, ve stromech a jiné vegetaci, uvnitř budov a domů a zcela zaplavit pozemek. „Malí ohniví mravenci (LFA) mají bolestivá žihadla a mohou způsobit velké červené rány a u domácích zvířat dokonce oslepnutí,“ uvedl taky guvernér.

Na Havaji se tomuto druhu mravenců bránili už v minulosti:

Zdroj: Youtube

Oslepnutí zvířat, zamoření úrody a bolestivé bodnutí

Malí ohniví mravenci mají žluto-červenou barvu a jsou menší než sezamové semínko, přesněji dosahují délky 1,5 milimetru. Patří mezi nejhorší invazní druhy na světě. Podle odborníků pocházejí z Jižní Ameriky a v poslední době mění život obyvatel na Havaji. Rozšířili se také na Floridu, Izrael, západní Afriku, Karibik, Austrálii a mnoho ostrovů v tichomořské oblasti.

Důsledky jejich bodnutí jsou děsivé. Způsobují červené skvrny, které mohou postižení mít i dlouhé týdny. Kromě toho zamořují zemědělská pole a farmy, poškozují úrodu a mohou dokonce oslepit domácí mazlíčky, jako jsou kočky a psi. Na ekvádorském souostroví Galapágy požírají mláďata želv a útočí na oči dospělých želv.