Strach pohltil ostrovní ráj v Pacifiku. V pondělí ráno středoevropského času totiž vybuchla největší aktivní sopka na světě na Havajských ostrovech.

Stupeň výstrahy byl zvýšen na nejvyšší možný, tedy na „varování“. Riziko nyní představuje především spad popela. Ten může kontaminovat vodní zdroje, ničit vegetaci a dráždit plíce. „Lidé s respiračními chorobami by měli zůstat v domech, aby se vyhnuli vdechování částic popela, a všichni, kteří se pohybují venku, by si měli zakrýt ústa a nos maskou nebo látkovou rouškou,“ varoval úřad v hlavním městě tohoto amerického státu v Honolulu. Varování platí i pro letecké společnosti.

Evakuace zatím není nutná

Současná aktivita vulkánu, který leží na největším ostrově souostroví Havaj, si podle záchranářů nyní nevyžaduje příkaz k evakuaci. V této fázi exploze není podle expertů ani pravděpodobné, že by byly zasaženy obydlené oblasti. Americká stanice CNN na svém portálu doplnila, že v současné chvíli láva teče jen po jedné straně sopky, kde nejsou lidská stavení, a vše nasvědčuje tomu, že erupce zasáhne pouze oblasti takzvané severovýchodní příkopové zóny. 

Výbuch podmořské sopky u souostroví Tonga
Vědci jsou ohromeni. Erupce sopky Tonga přetvořila tichomořské dno

Podle BBC ovšem vědeckovýzkumná vládní agentura s názvem Americký geologický průzkum (USGS) upozornila, že se situace na úpatí vulkánu může změnit. „Na základě minulých událostí víme, že počáteční fáze erupce Mauna Loa může být velmi dynamická a poloha a postup lávových proudů se může rychle měnit, “ uvedla USGS.

Podle Národní meteorologické agentury NWS začala erupce v neděli přibližně o půl dvanácté havajského času ve vrcholové kaldeře sopky zvané Mokuaweoweo. Po výbuchu následovala řada varování před dalšími erupcemi.

První erupce po téměř 40 letech

Mauna Loa se nachází uvnitř Havajského sopečného národního parku. Sopka se tyčí do výšky 4 169 metrů nad mořem a rozkládá se na ploše více než 5 179 kilometrů čtverečních.

Od roku 1843 bylo zaznamenáno již třiatřicet erupcí, přičemž při té v roce 1948 dosáhly lávové proudy až do vzdálenosti osmi kilometrů od nejlidnatějšího města ostrova Hilo.

Erupce na islandském poloostrově Reykjanes
Islandská sopka se chystala k explozi rok. Češi pomohli zjistit, co předcházelo

„Lávové proudy jen zřídkakdy představují riziko pro život, ale mohou být extrémně ničivé pro infrastrukturu,“ varovala britská sopečná geofyzička, která pracovala na Havajské sopečné observatoři, Jessica Johnsonová.

Nejohroženější je podle ní aktuálně právě město Hilo s pětačtyřiceti tisíci obyvateli, ale také městečko Kailua-Kona, jenž se s třiadvaceti tisícovou populací řadí mezi další významné ostrovní centrum. Sopečné plyny by také podle expertky mohly způsobit místním dýchací potíže.

Největší vulkán světa

Mauna Loa je největší aktivní sopkou na světě. Zbylé masivní vulkány na planetě jsou ve většině případů klasifikovány jako spící, což znamená, že již dlouho nevybuchly, nebo jako vyhaslé, což znamená, že je téměř jisté, že již v budoucnu nevybuchnou. Vrcholový kráter Mauna Loa leží navíc asi třiatřicet kilometrů západně od menší sopky Kilauey, která je činná od roku 2021. Jejich společné aktivity tak podle Havajského národního parku nabízejí k pozorování vzácnou dvojitou erupci.

Zdroj: Youtube

Postupně se v oblasti ve spojitosti se sopečnou činností také zvyšuje frekvence zemětřesení. Nejvíce jich bylo pozorováno mezi 23. a 29. zářím, a to skoro sto případů za den, naštěstí šlo jen o slabé otřesy. Britský deník Independent ale uvedl, že erupce mimo jiné vyvolaly řadu zemětřesení o síle dva a půl stupně Richterovy škály, jedno z nich dosáhlo dokonce síly 4,2.