Sedmašedesátiletá Čijuko Konová z Japonska, padesátiletý Španěl Juanjo Garra a nepálský průvodce Dava Šerpa zmizeli v pátek, když se pokoušeli vystoupit na vrcholek hory ve výšce 8167 metrů. Naposledy byli viděni v posledním táboře ve výšce 7800 metrů. Není jasné, zda se jim podařilo vrchol hory pokořit.

Příbuzní Španěla Garry podle agentury AP už jeho smrt potvrdili. Podle jejich informací spolu se svým šerpou spadl při sestupu z vrcholku a nedokázal už jít.

Trojice byla součástí expedice čítající 21 členů. Ostatní členové výpravy jsou v pořádku. Žádné podrobnosti nejsou zatím k dispozici a úřady doufají, že se okolnosti jejich zmizení objasní, až se ostatní členové expedice vrátí do Káthmándú. V oblasti, kde k neštěstí patrně došlo, byla hlášena lavina.

Podle Himálajské databáze, která sleduje výstupy horolezců, má Dhaulágirí na kontě vysoký počet úmrtí.

Každý květen se stovky horolezců pokoušejí vystoupat na himálajské vrcholky během období, kdy je počasí nejpříznivější. Hory si ale mezi nimi pravidelně vybírají své oběti.

Jen před několika dny oznámily nepálské úřady, že je pohřešováno pět horolezců, kteří patrně zahynuli při pokusu vystoupit na nepálskou horu Kančendženga. Byli mezi nimi dva Maďaři včetně prvního maďarského pokořitele Mount Everestu pětačtyřicetiletého Zsolta Erösse, jeden Korejec a dva nepálští šerpové.

Kančendženga, která leží východně od Mount Everestu, je třetí nejvyšší horou na světě. Osm lidí ale už během této sezóny zahynulo i na nejvyšší hoře světa Mount Everestu.