Trump vysláním armády vyhrožoval ve svých tweetech. „Musím s nejpřísnější žádostí požádat Mexiko, aby zastavilo tento nápor. Pokud toho nebude schopno, povolám americkou armádu a uzavřu naši jižní hranici,“ rozčílil se na twitteru s tím, že migrace je pro něj důležitější než obchod či smlouva USMCA mezi Mexikem, Kanadou a USA (označovaná jako NAFTA 2).

Šéf Bílého domu také vyhrožoval, že USA přestanou Hondurasu posílat miliony dolarů, které zemi poskytují jako humanitární pomoc. Karavana čítá přibližně 4000 lidí, mezi kterými jsou rovněž rodiny s dětmi, uvádí The Guardian. Podle CNN jich je dva tisíce. Ze své domoviny utíkají kvůli chudobě a násilí gangů. Cesta jim zabere několik týdnů.

Mexická vláda mezitím varovala, že ten, kdo vstoupí na její území bez pasu a víza, může být zadržen a deportován. Ve městě Tapachula u jižních hranic již rozmístila policejní kordony. Není ale známo, zda mexická policie migranty zastaví, či je bude pouze monitorovat, jako tomu bylo v minulých případech.

Kvůli problému se má sejít i úřadující mexický prezident Enrique Peña Nieto s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeo.

Úřadujícího prezidenta Enrique Peña Nieto střídá od prosince v úřadu zvolený Andrés Manuel López Obrador, který chce vydávat migrantům ze Střední Ameriky pracovní víza, aby je od cesty do USA odradil.

Bojí se prohry ve volbách

Americká armáda se u hranic s Mexikem již nachází ve svých posádkách. Trump ale žádné jiné řešení nenavrhl.

„Sleduji demokraty (chtějí také otevřít hranice), kteří vedou pochod na naší zemi z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru. Politici těchto zemí dělají málo k tomu, aby tento velký přesun lidí zastavili. Jsou mezi nimi i kriminálníci,“ napsal dále. 

To, že jsou mezi příchozími i lidé s kriminálním záznamem či překupníci drog, nebylo nijak ověřeno.

Téma před americkými volbami do Kongresu v USA doslova vře. Mnozí republikáni po vzoru svého prezidenta s oblibou demokraty obviňují z toho, že chtějí migrantům z Jižní a Střední Ameriky otevřít hranice a označují je za kriminální hrozbu. Volby, ve kterých své křeslo obhajují všichni členové Sněmovny reprezentantů a třetina senátorů, jsou považovány za referendum o Trumpovi. Podle průzkumů je velice pravděpodobné, že republikáni ztratí většinu.

Odvolání Trumpa?

Trump se totiž obává, že demokraté by poté mohli spustit proces impeachmentu (ústavní žaloba, která vede k odvolání amerického prezidenta), což by byl Trumpův naprostý konec. Hlavním tématem voleb je jeho vlastní osoba. 

Migrace do USA v poslední době vrcholí. Jen v září americké pohraniční hlídky zadržely 16 658 lidí, což od července představuje nárůst o 80 procent, uvádí list Washington Post. Nicméně celkové údaje o nelegálním vstupu do Mexika jsou nižší, než v předešlých letech. I když zde letos bylo zadrženo 396 579 lidí, což je oproti roku 2017 nárůst o 30 procent, byl rok 2017, co se týče migrace, nejslabší za posledních 56 let.

V roce 2016 bylo zadrženo přes 151 tisíc lidí přicházejících ze Střední Ameriky, což je o 90 procent více než v roce 2013.