Tříletý orangutan Otan se učí, jak se postarat sám o sebe. Našli ho bloudícího mezi olejnými palmami ve velmi špatném stavu. Nadýchal se hustého dýmu pocházejícího z obrovských požárů, které loni zdevastovaly velké části tropického lesa v indonéské provincii Kalimantan na Borneu.

V mezinárodním útulku pro zvířata, který je umístěn v hloubi lesa a je obklopen mohutným plotem, se Otan a další orangutani učí, jak si postavit přístřešek, jak si opatřit potravu a jak se vyhnout predátorům. Musejí prokázat, že jsou schopni vrátit se do džungle, kde tyto velké asijské opice nebyly nikdy dříve tak ohroženy.

Světový svaz ochrany přírody (UICN) v červenci označil orangutany za kriticky ohrožené, což je poslední předstupeň před vyhubením druhu ve volné přírodě. Podle UICN jich dnes na Borneu žije něco přes 100.000, zatímco v roce 1970 jich tu bylo téměř 300.000.

Experti varují, že by tyto opice s dlouhou rezavou srstí mohly v příštích 50 letech na Borneu zcela vymizet v důsledku odlesňování a požárů, které ničí tropický les.

"Bolí z toho srdce. Když je vidíte, je to skutečně smutné. Měli by žít v přírodě s matkou a být šťastní, ale jsou tady," říká doktor Ayu Budi z veterinární kliniky tohoto útulku.

Budi pečuje o 101 orangutanů, mezi nimiž je 16 zcela maličkých. Pocházejí z daleka. Sotva unikli smrti a museli být krmeni z kojenecké lahve v chráněné části útulku ležícího nedaleko města Ketapang.

Budi a jeho kolegové je učí hledat si potravu tak, že v plastových koulích zavěšených na stromech ukrývají buráky a med.

Tisíce orangutanů byly v posledních 40 letech na Borneu zastřeleny lovci, upáleny při lesních požárech nebo uhynuly hlady, protože jejich přirozené prostředí bylo výrazně zredukováno.

Situace orangutanů je zoufalá

"Lidé, kteří tu pracují, už dlouho vědí, že situace orangutanů je zoufalá," uvádí poradce útulku Chris Wiggs. Počet opic v útulku se od roku 2009 téměř zdesateronásobil, neboť celé úseky lesa ustoupily olejným palmám. Lesní požáry, které každoročně ničí indonéskou část Bornea, o něž se dělí Indonésie, Malajsie a Brunej, se staly velkou hrozbou pro budoucnost živočišných druhů.

Indonéská vláda každoročně slibuje opatření k boji proti vypalování lesů, ale výsledky se zatím nedostavily

"Musíme napravit chyby z minulosti," vysvětluje ředitelka státní agentury na ochranu zvířat Sustyo Irionová. Zdůrazňuje, že bude třeba obnovit četná rašeliniště, která brání šíření požárů.

Doufá, že mladí orangutani budou moci jednou v džungli na Borneu žít zcela nezávisle. "Věřím, že ještě mají šanci, i když les mizí a bude to obtížné," připouští.