Sedm těl v rozkladu bylo nalezeno v lodi, osmé, údajně nejvíce rozložené tělo bylo objeveno poblíž lodi na pláži. Osmý nalezený byl podle pitvy ve věku mezi třiceti a padesáti lety a zemřel pravděpodobně vloni v září. Pitva ostatních sedmi těl bude následovat.

V plavidle se také našel odznak bývalých severokorejských vůdců Kim Čong-ila a Kim Ir-sena.

„Je těžké ty lidi identifikovat, protože se už začali rozkládat,“ uvedl pro televizi Fox News policejní úředník Hiroshi Abe. „Našli jsme také krabičku tabáku, na které byla nějaká korejská písmena, ale nemůžeme potvrdit, že ta loď připlula ze Severní Koreje,“ dodal.

Šestnáctimetrová loď byla objevena převrácená a poškozená na pláži. Vyšetřovatelům trvalo několik dní, než místo prozkoumali, a to kvůli nepřívětivému moři a špatnému počasí, které ztěžovalo vyšetřování. Úředníci věří, že se jedná o první „loď duchů“ vyplavenou v roce 2018 na japonské pobřeží.

Poslední nález tak prohloubil tajemství záhadných lodí, které jsou v Japonsku vyplavovány. V loňském roce úřady zaznamenaly 104 případů, kdy lodě z KLDR dopluly až k Japonsku. Většina z nich byla značně poničená kvůli drsnému moři.

Někteří experti se domnívají, že jsou „lodě duchů“ spojené s velkým nedostatkem jídla v režimu Kim Čong-una. KLDR také v nedávné době zasáhly sankce kvůli jejich nukleárním testům.

Emeritní profesor na univerzitě ve Wasedě a expert na Severní Koreu Toshimitsu Shigemura si ale myslí, že důvodem může být zoufalost severokorejských rybářů, kteří se v nutnosti splnit kvóty na množství ulovených ryb plaví dál od břehů.

Kim se prý snaží udělat svou zemi co se potravin týče soběstačnou, ale jejich zdroje proteinů klesají. Nebezpečná země tak zůstává zdravotně zranitelná kvůli nedostatku vyvážené stravy.

„Rybáři jsou šílení, aby splnili roční plány v rybolovu, které jsou každým rokem zvyšovány,“ řekl Shigemura.

Jiní spekulují o tom, že se Severokorejci snaží najít novou cestu útěku z režimu. Obvykle se snaží utéct cestou přes Čínu. Z krutého režimu každoročně prchne průměrně tisíc lidí. Od konce Korejské války uteklo z KLDR kolem 30 tisíc lidí.