Derbent se nalézá na pobřeží Kaspického moře v Dagestánu, na úpatí neklidného severního Kavkazu, kde už roky islamističtí povstalci podnikají útoky proti ruským silám. Mezi návštěvníky pevnosti, z níž je výhled na staré město, byli i dva členové pohraniční stráže, která je v Rusku součástí tajné služby FSB.

Z 12 raněných jeden zemřel v městské nemocnici, několik dalších je ve vážném stavu. Podle televize LifeNews zraněním podlehl pohraničník, narozený v roce 1991.

Šéf autonomní republiky Ramazan Abdulatipov přičetl útok „zbytkům band", které se úřadům ještě nepodařilo zničit a které se pokoušejí mstít. Slíbil vynaložit veškeré síly k vypátrání a potrestání pachatelů. Ti z místa činu uprchli do lesů.

Derbent je nejjižnější a nejstarší město v Rusku; Rusové je dobyli na Íránu v 19. století. V současnosti má asi 120.000 obyvatel. Pevnost a staré město jsou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Od ledna do listopadu bylo v Dagestánu podle serveru Kavkazskij uzel zabito 118 lidí.

Po válce ruských sil s čečenskými separatisty v 90. letech se povstalecké hnutí postupně islamizovalo a rozšířilo po celém severním Kavkazu. Letos v létě se severokavkazští rebelové přihlásili k organizaci Islámský stát (IS), v jejichž řadách údajně bojuje asi 2000 islamistů z Ruska, převážně Kavkazanů. Boj proti těmto radikálům je jedním z argumentů, kterými Moskva odůvodňuje operace ruského letectva v Sýrii od konce září.