Devětatřicetiletého muže podle policejního komuniké pachatelé ubodali a ukopali na letišti Ozernaja 29. května. Ve snaze zamaskovat stopy po zločinu pak oběť posadili do jejího auta, polili benzínem a zapálili. Motivem byla „netradiční sexuální orientace".

Pro podezření z účasti na vraždě byl již dříve zatčen jednadvacetiletý mladík. Obviněným hrozí od osmi let vězení po doživotí.

Minulý měsíc vzbudila velký rozruch vražda třiadvacetiletého muže z Volgogradu, kterého umučili k smrti jeho společníci při popíjení poté, co se prý přiznal, že je gay. Přátelé oběti i aktivisté z místní homosexuální komunity však namítají, že zavražděný nebyl gay a že podezřelí tento motiv uvedli jen jako ospravedlnění své krutosti.

Není to trestný čin

Homosexualita přestala být v Rusku trestným činem v roce 1993, ze seznamu duševních poruch byla vyřazena v roce 1999, ale předsudky jsou hluboce zakořeněné. Homofobie zůstává v zemi široce rozšířená. Prakticky žádná ze známých osobností se otevřeně nepřihlásila k homosexuální orientaci.

Tři čtvrtiny Rusů podle průzkumu nezávislého střediska Levada považují homosexuály za morálně rozvrácené či duševně neplnocenné osoby, jen 12 procent je pokládá za rovnoprávné s ostatními. Návrh zákona o zákazu propagace homosexuality v loňském průzkumu státního střediska VCIOM podpořilo 86 procent dotázaných.