Agentura Reuters s odvoláním na šéfa okupovaného Krymu Sergeje Aksjonova uvedla, že do školy vstoupil ozbrojený muž. Ve školním bufetu začal střílet na každého, koho zahlédl a poté odpálil i nálož.

"Útočník následně zastřelil sám sebe. Byl to student čtvrtého ročníku. Jeho tělo bylo nalezeno v knihovně," řekl Aksjonov. Úřady později upřesnily, že šlo o osmnáctiletého Vladislava Rosljakova. Policie následně uvedla, že mladík disponoval i druhou bombou, kterou měl ukrytou v osobních věcech nacházejících se v areálu školy. Tu policie zneškodnila.

Podle nepotvrzených zpráv byl Rosljakov legálním držitelem lovecké pušky. Trestán nikdy nebyl. 

Motivy činu nejsou jasné. „Strašně nenáviděl školu kvůli špatným učitelům, sliboval, že se jim pomstí,“ řekl listu RBK nejmenovaný studentův známý. Podle jiné verze Rosljakov přišel do školy se zbraní v ruce, aby zabil spolužačku, která neopětovala jeho lásku. Rosljakov údajně nebyl ve styku s extremisty. Policie prohledala útočníkovo bydliště a předvedla k výslechu Rosljakovovu matku.

Student, který údajně útočil. Záběr ze školních kamer

Ředitelka školy Olga Grebennikovová však uvedla, že do budovy vstoupilo více ozbrojenců, kteří odpálili bombu a stříleli na každého, koho spatřili. Podobně se vyjádřil i jeden z učitelů. „Ozval se výbuch a všechna okna se rozbila. Potom začali kolem pobíhat ozbrojení lidé, otevírali dveře a na všechny křičeli,“ řekl serveru RT.com.

K činu došlo dnes krátce po poledni. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že jedna z vyšetřovacích verzí byla, že se jedná o teroristický útok. Na místě zasahovali záchranáři i ruská kontrarozvědka FSB. Později čin překvalifikovali na masovou vraždu. 

Podle ruského Národního protiteroristického výboru explodovala podomácku vyrobená bomba. Prvotní informace ale hovořily o výbuchu nádoby z plynem, uvedla agentura TASS. Explozi údajně předcházela střelba. Podle listu Kommersant byla bomba plná šroubů a hřebíků.

Šéf Krymu Aksjonov prohlásil, že při útoku zemřelo 17 lidí a střelec. Aksjonov dodal, že vyhlásí na poloostrově kvůli teroristickému útoku třídenní smutek.  

Rána vyrazila okna

Ve dvoupatrové budově exploze vyrazila několik oken v prvním patře. „Stáli jsme s dětmi na ulici, když jsme uslyšeli velkou ránu. Okna ze dvou poschodí prostě vypadla,“ uvedl jeden ze svědků. Ostatní žáci školy pomáhali vynášet zraněné. Školu navštěvovalo na 850 žáků.

"Je tady spousta sanitek, které přijíždějí jedna za druhou a nakládají do nich zraněné," dodal další svědek.

Město Kerč se nachází u Kerčské úžiny, kde Rusové letos v květnu s velikou slávou otevřeli most spojující okupovaný poloostrov s ruskou pevninou.

Prezident Vladimir Putin už nařídil tajné službě FSB a federálnímu Vyšetřovacímu výboru podniknout neprodleně kroky k objasnění příčin neštěstí. Nařídil také ministerstvům zdravotnictví a pro mimořádné události poskytnout pomoc raněným a v případě potřeby i zajistit jejich převoz do nejlepších léčebných zařízení v zemi. Vyjádřil také soustrast pozůstalým.

České ministertvo zahraničí ve středu vyjádřilo lítost nad ztrátou mladých životů a vyjadřilo soustrast rodinám obětí tragédie. "Přejeme brzké uzdravení všem zraněným," uvedlo také na svém twitteru.