Po svém předchozím vydání byl Marek Drga českým prvoinstančním soudem nepravomocně odsouzen v případu takzvaných karuselových podvodů, při kterých fingováním obchodů mezi členských státy EU okradl stát o údajný přeplatek DPH.

Poté, co se Drga proti rozsudku odvolal, vrátil se loni v říjnu ještě před rozhodnutím odvolacího soudu zpět na Maltu. Podle maltských úřadů se i druhý evropský zatýkací rozkaz týká daňových podvodů a napomáhání k trestnému činu.

Právník obvinil české úřady ze zneužívání systému

Drgův obhájce Roberto Montalto při pátečním slyšení před maltským soudem požádal o propuštění svého klienta na kauci. Obvinil přitom české úřady, že „zneužívají systém“.

„Pan Drga byl souzen. V průběhu celého procesu byl donucen zřeknout se svého práva a pod tlakem svědčit proti třetím stranám, což je skutečný důvod požadavku,“ prohlásil Montalto. Jeho klientovi bylo podle Montalta dovoleno cestovat stejnými úřady, kteří nyní požadují jeho navrácení.

„Je na Maltě od října 2018, kdy se vrátil ke svému zaměstnání, které na Maltě měl před svým vydáním,“ argumentoval Drgův právník s tím, že jeho klient je na Maltě legálně, což před soudcem zdůraznil i sám obviněný.

Ačkoli kancelář generálního prokurátora označila druhý zatýkací rozkaz za „pochybný“. Uvedla, že na jeho základě musela konat, protože se jednalo o nové obvinění a nové okolnosti.

Soud nakonec po vyslechnutí obou stran odmítl žádost o propuštění na kauci. Soudkyně Rachel Montebello své rozhodnutí zdůvodnila tím, že Drga nemohl nabídnout dostatečné záruky a zároveň existuje možné riziko útěku.