„Budeme to považovat za střelnou útočnou zbraň, není to velký rozdíl, když dostanete do hlavy zásah kamenem,“ prohlásil šéf Bílého domu ve svém předvolebním projevu.

U hranic s Mexikem je v Texasu, Arizoně a Kalifornii rozmístěno na sedm tisíc vojáků a policistů. Mají k dispozici helikoptéry a zatím hlídkují u hranic, přiblížila situaci CNN. 

Karavana lidí mířících ze Střední Ameriky směrem do USA
Trump chce na hranice s Mexikem poslat 15 tisíc vojáků, bojí se migrantů

Trumpův návrh ohledně kamenů vyvolal ostrou kritiku mezi penzionovanými armádními špičkami. Aktivní vojáci jej ale kritizovat nemohou. „Byl by to nezákonný rozkaz,“ napsal bývalý generál Mark Hertling. Podle něj by žádný důstojník nenařídil střílet na člověka házejícího kameny.

Trump se později snažil svá slova opravit. „Neřekl jsem střílet,“ odpověděl šéf Bílého domu na dotaz novinářů. Dodal, že migranti v tomto případě budou pouze zatčeni.

Střílet nemohou

Jak vysvětluje agentura AP, vojáci sami o sobě nemůžou na nikoho útočit. Nemůžou také nikoho zatknout. Jejich hlavním úkolem je podpořit hraniční patroly. Jediný, kdo může vykonávat moc, jsou takzvaní pohraniční agenti. Vojáci ozbrojeni nicméně jsou, pouze ale na svou obranu.

Karavana lidí mířících ze Střední Ameriky směrem do USA
K hranicím USA míří kolona migrantů. Pošlu tam armádu, varoval Trump

Velitel operace Terrence O’Shaughnessy uvedl, že zatýkat migranty má právo pouze vládní Agentura pro cla a ochranu hranic (Customs and Border Protection agency). „Pokud dojde k násilným interakcím mezi vojáky a migranty, jsou vojáci vyškoleni na to, jak je řešit,“ řekl.

S Trumpem například nesouhlasil bývalý republikánský senátor a válečný veterán Chuck Hagel. „Mise je zbytečná, protože neexistuje žádná hrozba,“ řekl pro CNN. 

Dvě karavany středoamerických migrantů, které nyní podle odhadů tvoří asi sedm tisíc lidí, jsou v současnosti asi měsíc pěší cesty od americké hranice. Většina z nich přitom pochází z Hondurasu, kde vládne chudoba a násilné gangy.

Autobusy odmítli

Guvernér mexického státu Veracruz nabídl migrantům 150 autobusů, které by je dovezly do Mexico City. Později ale oznámil, že kvůli výpadku vody musí být převezeni jinam, například do Veracruzu.

Karavana migrantů z Hondurasu.
Trump přitvrzuje vůči migrantům. Na mexickou hranici pošle tisíce vojáků

"Je jich více než pět tisíc a nyní jsou v malých městech na jihu země. Nabízím jim pomoc při cestě do metropole," řekl v pátek guvernér Miguel Ángel Yunes. "Než se problémy vyřeší, přijměte pozvání do jiného města, zařídíme vám ubytování a bezpečí pro vaše děti ve městě státu Veracruz," dodal Yunes.

Organizátoři cesty migrantů nabídku ale odmítli. Chtěli by ale svůj pobyt zlegalizovat, jelikož se obávají deportace. 

Americký prezident Donald Trump
Trump nařídil nové sankce vůči Venezuele. Zasáhnou obchod se zlatem