Jak uvedla agentura AP, v důsledku špatného plánování výstupu a kvůli příliš vysokému počtu lidí na vrcholku Mount Everestu vznikají zácpy, které horolezce zpožďují ve vyšších částech hory, kde čekají, až se cesta pod nimi uvolní. Tomu by se dalo podle expertů předejít lepším plánováním a řízením týmů.

V předchozích dvou letech uzavřely výstupy na Mount Everest přírodní katastrofy a mnozí předpokládali, že letošní sezona přinese úspěch a obnoví důvěru v cestu na vrchol. Zatímco ale stovky horolezců společně s místními šerpy doufají, že jim příznivé počasí umožní zdolat Mount Everest, přicházejí z hory zprávy o tragédiích.

Výšková nemoc

Nejprve zemřel při sestupu pětatřicetiletý Eric Arnold z Nizozemska. Podlehl takzvané výškové nemoci. O pár hodin později potkal stejný osud čtyřiatřicetiletou Australanku Marii Strydomovou, která zemřela nedaleko vrcholku, patrně také na výškovou nemoc.

Dnes se stal třetí obětí Subháš Paul z Indie, který podlehl výškové nemoci během noci, kdy mu dva šerpové pomáhali sestoupit dolů. Další dva indičtí horolezci jsou od soboty pohřešovaní; je velmi nepravděpodobné, že by tak dlouho mohli přežít v nehostinných podmínkách Everestu.

Desítky dalších horolezců v posledních dnech utrpěly omrzliny, případně onemocněly nedaleko vrcholku. Je mezi nimi i manžel zemřelé Australanky Robert Gropal, kterého dnes musel do nemocnice v Káthmándú přepravit vrtulník.

Podle zkušených nepálských šerpů je souboj mezi organizátory expedic tak vyhrocený, že tlačí dolů ceny. To se ale může podepsat na kompromisech v kvalitě vybavení, kyslíkových lahví i samotných průvodců.