Policie nicméně nevyloučila, že se jednalo o teroristický čin. Muž v restauraci nejprve v restauraci s rychlým občerstvením zapálil Molotův koktejl a zranil 14letou dívku. Pak se spustil požární systém, který začal restauraci kropit vodou. Zřejmě kvůli tomu muž restauraci opustil a zamířil do lékárny, kde si vzal jednu ženu jako rukojmí. Jeho motiv je nejasný. Pravděpodobně byl původem Syřan.

Muže se podařilo policistům během zásahu zneškodnit. Několikrát jej střelili. Zasahující lékaři jej následně oživili a nyní je v nemocnici. 

Doprava na nádraží v Kolíně nad Rýnem byla kvůli pondělnímu incidentu zcela uzavřena. Policie na twitteru zároveň uvedla, že akce, kvůli které bylo nádraží zcela uzavřeno, nadále trvá. Cestující i obyvatele města vyzvala, aby se nádraží dál vyhýbali.

Server Focus napsal, že se v prodejně rychlého občerstvení McDonald's pohádal muž s jednou ženou. Později se spor přesunul do lékárny, která je naproti občerstvení. 

Strážník Christoph Schulte sdělil agentuře AP, že k útoku došlo v lékárně uvnitř budovy hlavního nádraží. Dodal, že část budovy byla zcela uzavřená, evakuované jsou i další části. Další podrobnosti neposkytl.