Kim Jo-čong se dnes zúčastní slavnostního zahájení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu.

Kimova sestra přiletěla na třídenní návštěvu soukromým bílým letadlem svého bratra a společnost jí dělal devadesátiletý Kim Jong-nam. Ten je oficiálně nejvyšším představitelem KLDR. Oba se podle novinářů po příletu usmívali.

Kimova sestra a Kim Jong-nam se také mají v sobotu setkat s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, a to v prezidentském paláci v Soulu, takzvaném Modrém domě. Bude to vůbec poprvé, co některý člen severokorejské vládnoucí dynastie Kimů do Modrého domu zavítá.

Kim Jong-nam má v KLDR spíše ceremoniální funkci. Bude ale nejvyšším představitelem Severní Koreje, který od korejské války v letech 1950 až 1953 překročí hranici mezi oběma zeměmi. Ty od té doby zůstávají technicky stále ve válečném stavu, protože válka skončila příměřím, a ne podpisem řádné mírové dohody.

Jihokorejský prezidentský úřad konstatoval, že návštěva Kim Jong-nama nabídne „různé příležitosti“ k rozhovorům na vysoké úrovni.

Jihokorejská média podle AP spekulují, zda Kim Čong-un zaslal prostřednictvím své sestry jihokorejskému prezidentu poselství s návrhem na mezikorejský summit. Kim Jo-čong zastává pozici místopředsedkyně ústředního výboru Korejské strany práce a je jedním z mála lidí, jimž prý severokorejský vůdce absolutně důvěřuje. 

Mladá žena může podle mnohých médií vylepšit image severokorejské diktatury. Její přílet podle agentury Jonhap připoutal pozornost desítek novinářů shromážděných na letišti.