„Modlila jsem se, aby s námi měl Bůh slitování, dopřál nám klid a vyřešení syrské krize," řekla poutnice pocházející z jižní Sýrie. Podle muslimské tradice Mohamed ve svém posledním kázání na Arafátu hovořil o rovnosti muslimů a vyzýval k jejich jednotě.

Podle úřadů se pouti účastní 1,85 milionu lidí, z nichž naprostá většina je z ciziny. Pouť do Mekky – hadždž – má aspoň jednou za život vykonat každý muslim, má-li k tomu zdravotní a finanční možnosti.

V pondělí poutníky čeká rituál symbolického kamenování Satana, při němž házejí kaménky na betonové stély. Právě při přesunu k tomuto místu se loni ušlapalo nebo udusilo přes 2000 lidí, i když království každoročně hlásí nová bezpečnostní opatření, která mají incidentům zabránit. Letos je připraven přesný harmonogram, podle něhož budou poutníci ke stélám pouštěni. Dav bude sledován z bezpilotních strojů, aby bylo možné rychle zasáhnout v případě potřeby. Poutníci mají elektronické náramky, které umožní rychlou identifikaci osob.

Dohled korunního prince

Na dnešní přesun věřících ze stanového městečka v údolí Míná na Arafát, vzdálený asi 20 kilometrů od Mekky, dohlížel i korunní princ Muhammad bin Najíf bin Abdal Azíz Saúd, který je také ministrem vnitra.

Po západu slunce se poutníci začnou přesouvat ke svatyni Muzdalifa, pomodlí se tam, přenocují a nasbírají kaménky k pondělnímu rituálu kamenování. V pondělí pak začne také několikadenní svátek oběti íd al-adhá, který se slaví v celém muslimském světě.

Mezi oběťmi loňské tragédie bylo přes 460 Íránců. Ani za rok se neurovnaly spory, jež kvůli tomu vznikly mezi Teheránem a Rijádem a Írán letos své občany do Mekky nepustil. Saúdská Arábie zahájila vysílání satelitního programu v jazyce fársí a přináší na něm informace o pouti. Podle ministra kultury a informací stanice také vysílá prostřednictvím rozhlasu nejenom do Íránu, ale i do Iráku a Afghánistánu.