„V současné chvíli můžeme potvrdit, že včera došlo na palubě vládního letadla v odděleném prostoru mimo přístup dalších osob k náhodnému výstřelu,“ potvrdila serveru iRozhlas mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová.

Prezident Miloš Zeman
Odvolání ministra Staňka? Zeman Babišovi navrhl, ať počká na výsledky šetření

K výstřelu mělo dojít ve chvíli, kdy se na místě nikdo jiný nenacházel a nikdo tak nebyl ohrožen. Případem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů a vzhledem k probíhajícímu vyšetřování odmítla Sikorová věc dále komentovat.

"Došlo k výstřelu ze služební zbraně příslušníka policie, tento výstřel byl s největší pravděpodobností nechtěný, nicméně okolnosti tohoto jednání budeme zjišťovat," uvedla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Zasáhl vozík s jídlem

Incident se stal na letišti v Bruselu. Letoun byl podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové na místě zkontrolován, zda je schopen letu. "Nedošlo k žádnému vážnému poškození," poznamenala. Nyní podle ní incident kromě GIBS řeší i Vojenská policie.

Premiérovi ani nikomu jinému z celkem 22 lidí na palubě se nic nestalo, uvedl server Aktuálně.cz s odkazem na svého zpravodaje, který situaci viděl. Policista z ochranné služby podle všeho nešťastnou náhodou vystřelil krátce poté, co premiér do letadla nastoupil a stroj se chystal k odletu. Výstřel vyšel ze služební zbraně v okamžiku, kdy podle předpisů svou zbraň vybíjel a chtěl ji předat posádce letadla.

"Podle původních informací, které cestujícím podal kapitál letadla, byl stroj neschopný odletu zpět do Prahy. Babiš tedy měl počkat na okamžik, kdy do Bruselu přiletí náhradní letoun z Prahy, což mělo trvat minimálně šest hodin. Jinou variantou bylo, že poletí až ráno pravidelnou linkou Českých aerolinií," uvedl server. Nakonec po zhruba hodině čekání ale kapitán po prozkoumání škod, které výstřel způsobil, cestující informoval, že stroj je schopný letu. "Kulku jsme našli. Nijak nepoškodila trup letadla," sdělil kapitán. Podle dostupných informací výstřel zasáhl pouze vozík s jídlem.

Prostřelená nádrž

Podobný případ, ale s mnohem většími škodami, zažila česká vládní letka před čtvrtstoletím, v červnu 1994, kdy jeden z členů ochranky tehdejšího ministra obrany Antonína Baudyše při letu do Švédska omylem prostřelil podlahu letounu Tu-154 a zasáhl nádrž. Muž pistolí nejspíše zavadil při vstávání o opěradlo sedadla. Palivo tehdy zaplavilo zavazadlový prostor, havárii nakonec na letišti ve Stockholmu likvidovaly dva hasičské sbory.

Na brněnském Dominikánském náměstí demonstrovali lidé za nezávislou justici už popáté. Podpořit je přijel zpěvák Tomáš Klus nebo předseda spolku Milion chvilek pro demokracii, který demonstrace celostátně zaštiťuje, Mikuláš Minář.
V Brně lidé popáté protestovali za lepší justici. Babiše vyzval k debatě Klus