Dlouhodobé deště vedly k zaplavení širokého pásu, který se táhne přes tři země, a způsobily sesuvy půdy, poškodily silnice a elektrická vedení.

Úrady v Biháru uvedly, že počet obětí v tomto státě dosáhl 367 a bude pravděpodobně i nadále stoupat. Záplavové vody totiž budou pomalu ustupovat a budou se objevovat další těla ze zaplavených domů.

Armáda a dobrovolníci již z oblastí Biháru evakuovali přibližně 770 tisíc lidí, přičemž asi 425 tisíc z nich žilo ve 1360 záchranných táborech zřízených ve školních a vládních budovách, uvedl pro AP Avinash Kumar, státní zástupce z Biharu.

V sousedním státě Uttarpradéš postihly povodně přibližně 2,3 milionu lidí v 25 okresech poté, co se tři mohutné řeky vylily z břehů. Mluvčí vlády následně uvedl, že katastrofu zavinily nejen silné deště, ale také skutečnost, že Nepál vypustil vodu ze svých přehrad na horních tocích. "Déšť je intenzivní, ale vypuštění vody z přehrad v Nepálu zhoršilo situaci," řekl Manish Sharma.

Vojáci pomáhají evakuovat lidi, kteří čekají na střechách domů či v korunách stromů. Mnoho lidí také uniklo do vyšších oblastí, kde zůstali odříznuti. Těm vojáci shazují z vrtulníků balíky s jídlem, pitnou vodou a léky.

Státní správa se mezitím také připravuje na hrozbu infekcí. Zdravotníci začali zasílat do nejvíce zasažených oblastí repelenty odpuzující komáry a tablety na čištění vody.

V Indickém státě Bangla mají záplavy na svědomí 152 mrtvých a dalších 15 milionů lidí, kteří se ocitli bez domova. V Ásámu živel usmrtil 71 osob. V záplavových vodách našlo smrt také asi 300 zvířat, včetně dvou nosorožců a tygra, kteří žili v místní přírodní rezervaci Kaziranga.

Sousední Bangladéš hlásí 132 mrtvých a dalších 7,5 milionu lidí, kteří přišli o domov.

Katastrofické následky mají povodně také pro úrodu. Ta byla zcela zlikvidována na více než 10 tisících hektarech a na dalších 600 tisících hektarech byla poničena. Podle ministerstva to představuje vážnou hrozbu pro produkci potravin. Světový program pro výživu uvedl, že Bangladéši hrozí "ničivý hladomor".

Nepálský mluvčí ministerstva uvedl, že záplavové vody v zemi již opadají a hladiny řek se vracejí k normálu. Počet mrtvých v Nepálu je 146, 30 dalších lidí se ještě pohřešuje.