Konečná bilance bude možná ještě vyšší, protože mezi raněnými je přes 70 osob zraněno těžce.

Tragická nehoda se stala brzo ráno místního času, kdy většina lidí ve vlaku spala. Příčinou nehody mohla být podle prvního vyšetřování poškozená kolejnice. Ministr železnic Suréš Prabhu pohrozil přísným postihem lidí odpovědných za toto neštěstí.

Policie a dobrovolníci se stále snaží vyprostit lidi uvězněné pod vagony, které se převrátily na bok, uvedl zástupce indické policie. Desítky vážně zraněných už sanitky převezly do nemocnice.

Vlak vykolejil nedaleko průmyslového města Kánpur v severoindickém státě Uttarpradéš, který hraničí s Nepálem. Kánpur je dopravním uzlem, jeho okolím projedou denně stovky vlaků. Mnoho jich muselo být kvůli nehodě odkloněno na jinou trasu.

Premiér Naréndra Módí vyjádřil soustrast pozůstalým a oznámil, že rodiny obětí dostanou 200.000 rupií (75.000 Kč) a těžce zranění pak 50.000 rupií. Odškodné bude vyplácet také ministerstvo drah, a to 350.000 rupií rodinám mrtvých, 50.000 rupií těžce raněným a polovinu této sumy těm, kdo byli raněni lehce.

"Ve tři hodiny deset minut jsem se náhle probudil kvůli silnému nárazu. Vlak se se skřípáním zastavil a po nárazu jsem se ocitl v sevření lidí, všichni volali o pomoc," sdělil listu Hindustan Times jeden z přeživších.

Práce záchranářů postupují pomalu

Zástupce záchranářského týmu řekl, že "vagony jsou velmi zdeformované a že záchranáři postupují pomalu a musejí si cestu klestit rozřezáváním vraků". Podle indického tisku má množství obětí na svědomí částečně také fakt, že vagony nebyly z kvalitní oceli, která by lépe odolala nárazu.

Podle indických médií ve vlaku cestovalo mnoho početných rodin, z nichž mnohé mířily na svatby. Jeden z budoucích ženichů si při nehodě zlomil ruku a marně hledal otce. "Hledal jsem ho všude. Řekli mi, abych šel do nemocnic a do márnic, nevím, co dělat," řekl muž agentuře PTI.

Železniční nehody nejsou ale v Indii nijak výjimečné, uvedla agentura AP. Stojí za nimi většinou lidská chyba či zastaralá technika. I přesto je železniční doprava mezi Indy velice oblíbená. Každý den ji využije až 23 milionů obyvatel země.