Na palubě bylo podle agentury KirTAG v době havárie pět lidí, o jejich osudu zatím nejsou žádné informace. Letoun podle očitých svědků ve vzduchu explodoval, rozlomil se na tři části a dopadl na zem. Úlomek křídla našel podle agentury 24.kg na dvoře svého domu obyvatel obce Čorgolo nedaleko od místa havárie. Padající trosky letounu ale nikomu neublížily.

Okolí místa pádu střeží policejní hlídky, do okolních kopců se ve snaze najít stopy po členech posádky vydali místní lidé na koních. V Kyrgyzstánu se ale už stmívá a není jisté, zda pátrací akce budou pokračovat i přes noc.

Letadlo spadlo necelých deset minut po startu z letiště Manas a pilot těsně před přerušením komunikace letištním dispečerům sdělil, že se vyhýbá bouřkovým mrakům. Kam měl stroj namířeno, americký Pentagon odmítl upřesnit.

Trosky tankovacího letadla zapálily step na ploše asi jednoho čtverečního kilometru. Na místo se dostavil kyrgyzský ministr pro mimořádné situace Kubatbek Boronov, zvláštní zasedání vlády kvůli neštěstí svolal premiér Džantoro Satybaldijev.

Základna, která byla zřízena v roce 2001, má být z rozhodnutí kyrgyzské vlády uzavřena v červnu 2014, tedy v době vrcholícího stahování spojeneckých vojsk z Afghánistánu.

Spojené státy se snaží přesvědčit kyrgyzské úřady, aby ponechaly základnu v provozu alespoň do konce roku 2014. Na uzavření Manasu ale podle ruských médií naléhá Rusko, které má v sousedství vlastní vojenskou základnu Kant.

Letouny Boeing KC-135 Stratotanker používají americké stíhačky k tankování paliva za letu. Nádrže ukryté v trupu a v křídlech letadla mohou obsahovat až 86 tun paliva.