Kurdové, kteří se na porážce IS podíleli, střeží 11 tisíc zajatých bojovníků IS a desítky tisíc jejich příbuzných. Kvůli útokům turecké armády ale mají problém ostrahu táborů a věznic zajistit. O osud vězněných členů IS se zajímá také NATO a mnoho politiků. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že ti zajatci, kteří mají být vězněni, v žaláři zůstanou.

Putin dnes ale podle agentury Interfax vyjádřil pochybnost nad tím, zda Turecko dokáže situaci udržet pod kontrolou. Podle něj hrozí, že členové IS z věznic uprchnou.

Na fotografii pořízené 10. října 2019 z turecké strany hranice je vidět kouř stoupající z místa útoku turecké armády na cíle na severu Sýrie
Boje na severu Sýrie pokračují. Turecká armáda hlásí prvního mrtvého

Kurdské úřady, které spravují syrský sever, dnes oznámily, že připravují evakuaci tábora ve městě Mabrúka. To leží v provincii Hasaká, asi 12 kilometrů od turecké hranice. Sedm tisíc lidí, kteří uprchli před minulými boji v Sýrii, bude převezeno do tábora ve městě Aríša, které leží jižněji. Důvodem je, že zařízení v Mabrúce zasáhly turecké střely.

V podobné situaci je i tábor se 13 tisíci dalšími lidmi ve městě Ajn Ísá. V zařízení je také 785 příbuzných bojovníků IS. "Vyjednává se s příslušnými organizacemi o náhradním umístění pro tento tábor," sdělily kurdské úřady.

Z nemocnice uprchl personál 

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že v Tall Abjadu musela být zavřena nemocnice, jejíž personál kvůli tureckému bombardování uprchl. MSF se podílela na správě nemocnice. Tall Abjad je od středy terčem tureckého bombardování stejně jako město Rás al-Ajn. Z obou měst a jejich okolí uprchlo podle OSN přes 70 tisíc lidí.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Ankaru ke zdrženlivosti při ofenzivě proti syrským Kurdům. Stoltenberg dnes v Istanbulu jednal s šéfem turecké diplomacie Mevlütem Çavuşogluem, jenž prohlásil, že Turecko očekává od aliance solidaritu.

"I když má Turecko legitimní bezpečnostní obavy, shodujeme se, že má jednat zdrženlivě," řekl Stoltenberg na tiskové konferenci. Dodal, že svět musí najít řešení pro situaci zajatců z teroristické organizace IS, které nyní střeží Kurdové. Podle šéfa aliance je na Turecku, aby zajistilo, že jeho postup neohrozí pokrok v boji proti IS.

Na podzim se uskutečnila turecká ofenziva v Sýrii
V Sýrii zuří tvrdé boje. Turci po vlně bombardování už útočí na města

Turecký ministr prohlásil, že NATO by mělo projevit solidaritu vzhledem k bezpečnostnímu ohrožení Turecka. "Nestačí říci, že chápete legitimní obavy Turecka. My chceme, abyste solidaritu jasně ukázali," prohlásil Çavuşoglu.

Turecko tvrdí, že útočí na kurdské oddíly YPG, které označuje za teroristy. Chce je vytlačit od hranice a zřídit podél ní zónu, do níž se budou moci bezpečně vrátit syrští uprchlíci z Turecka. Boje už mají ale i civilní oběti, podle agentury AP sedm na syrské a šest na turecké straně. Turecká armáda přišla o jednoho vojáka. Turecké ministerstvo obrany tvrdí, že od středy armáda zabila 277 protivníků, ale Syrské demokratické síly, k nimž patří YPG, dnes ohlásily ztrátu 22 svých lidí.