Americké úřady nyní z Guantánama propustily celkem pět vězňů, kromě dvou mužů přesídlených na Slovensko to byli další tři Jemenci, kteří zamířili do Gruzie. Všichni tito muži strávili na Guantánamu dvanáct až třináct let, nikdy nebyli obviněni, a nedostali se tedy k soudu. Podle Lazarova jde o osoby, které skončily za mřížemi neoprávněně, protože se nepodílely na žádných teroristických činech zamířených proti USA či dalším zemím.

Slovensko zařadilo propuštěné vězně do tříletého integračního programu, který by jim pomohl zapojit se do tamní společnosti. Žádné další podrobnosti ani místo pobytu propuštěných úřady nesdělily.

Slovensko už přijalo z Guantánama celkem osm propuštěných vězňů, první z nich v roce 2010. Koncem loňského roku šlo o tři Ujgury, jejichž přesídlení na Slovensko se nelíbilo Číně. Peking tehdy proti tomu protestoval a žádal jejich vydání, protože podle něj jde o teroristy, kteří představují bezpečnostní hrozbu.

Věznici na Guantánamu založily USA pro osoby podezřelé z teroristické činnosti v roce 2002, po teroristických útocích na New York a Washington. Na Guantánamu v současnosti zůstává zhruba 143 vězňů z původních 750.