Meteorologové a vodohospodáři vydali varování před povodněmi kvůli očekávaným silným srážkám a tání sněhu již v sobotu. Ohroženy jsou hlavně jižní, východní a centrální části Maďarska a jih a střed Slovenska.

Na Slovensku déšť a stoupající hladiny řek místy zaplavily silnice a komplikují dopravu. Okres Levice vyhlásil mimořádnou situaci. Na mnoha místech v okrese staví podél potoků protipovodňové zábrany z pytlů s pískem. V obci Brehy v Žarnovickém okrese se kvůli vodě sesunul svah.

Na všech horách na Slovensku navíc hrozí laviny a horská služba vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpeční z pětistupňové škály. Za posledních 24 hodin napadlo do pěti centimetrů vlhkého až mokrého sněhu a na mnohých svazích je sněhová pokrývka jen mírně nebo slabě zpevněná. Hrozí tak její uvolnění.

Vodní hladiny kvůli dešti a tajícímu sněhu rostou rovněž na téměř všech řekách v Maďarsku. V některých západních, středních a severozápadních částech země se staví zábrany proti povodni a zavřeny byly některé silnice.