Favorizovaná Zuzana Čaputová zvítězila se ziskem 870 415 hlasů (40,57 procenta), o druhé místo svedl boj Maroš Šefčovič s 400 379 hlasy (18,66) a Štefan Harabin, pro kterého se vyslovilo 307 823 voličů (14,34). Čtvrtý skončil Marian Kotleba s 222 935 příznivci (10,39).

Čaputová byla první ve všech slovenských regionech, dokázala zaujmout voliče jak v Bratislavě, tak i na východním Slovensku. Volební účast byla 48,58 procenta. Jde o vyšší zájem o prezidentské volby, než před pěti lety.

Vítězce prvního kola již pogratuloval i současný slovenský prezident Andrej Kiska. "Slováci ukázali, jakou chtějí zemi. A to slušnou a spravedlivou. Zuzka je přesně ta osoba, která dokáže vytáhnout Slovensko z krize," uvedl na svém facebooku Kiska. 

Zároveň občany vybídl, aby si stejně svědomitě počínali i ve druhém kole. "Slovensko je na dobré cestě," dodal.

Slováci touží po změně

Sama Čaputová přijala tehdy ještě neoficiální výsledky s pokorou. "Velmi mile mě to překvapilo. A jsem vděčná. Zatím k tomu přistupuji s pokorou a trpělivostí. Ta čísla vypadají fajn, naplňují mě nadějí a optimismem," citoval favoritku prvního kola server Aktuality.sk.

Výsledky podle jejích slov signalizují, že Slováci touží po změně. "Zdá se mi, že voličky a voliči si dokáží představit člověka, který možná v politice není tak dlouho, ale zároveň přináší jiná řešení a názory," dodala Čaputová. 

Šefčoviče za soupeře pro druhé kolo voleb vítá. "Považuji ho za politika, který se v zásadě drží faktů," uvedla a pogratulovala mu. "Jsem ráda, že nebudeme muset čelit, on ani já, extrému," dodala.

Zároveň potvrdila, že pokud by se stala historicky první prezidentkou Slovenska, začala by řešit otázku odstupu z funkce předsedkyně mimopralamentní strany Progresívne Slovensko. Novinářům také řekla, že v případě vítězství ve druhém kole voleb by její první zahraniční cesta směřovala do Česka.

Agentura Focus, jejíž odhad zveřejnila televize Markíza, Čaputové předpovídala zisk okolo 42 procent hlasů, Šefčovičovi pak 17,6 procenta hlasů. Na třetím místě by se umístil kontroverzní soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin se ziskem 13,7 procenta hlasů.

Ve druhém kole by Čaputová podle odhadů agentury Focus mohla porazit Šefčoviče se ziskem 64,4 procenta hlasů.

Incident s volební urnou

Průzkumy byly zveřejněny po ukončení volebního moratoria. K tomu sice mělo dojít již ve 22:00, tedy okamžitě po uzavření volebních místností, Ústřední volební komise ho však musela prodloužit do 23:16. A to kvůli incidentu, který se večer odehrál v obci Medzany na východním Slovensku. Stál za ním „značně intoxikovaný muž“, který sebral urnu a rozsypal ji na ulici.

Ve volbách se o hlasy zhruba 4,5 milionu oprávněných voličů ucházelo 13 kandidátů: dvě ženy a jedenáct mužů.