Akce, které se zúčastnilo přibližně 25 tisíc lidí, nesla heslo „Nechceme zpět 90. léta“. Organizátoři pochodu tak současnou situaci nepřímo přirovnali k devadesátým letům minulého století, kdy se slovenští mafiáni „vzájemně vraždili na ulicích“ a v důsledku jejich sporů často umírali i nevinní lidé.

Jedním z účastníků bratislavského pochodu byl i slovenský prezident Andrej Kiska, který přítomné vyzval k uctění dvojice minutou ticha. „Dnes to není o politice, ale o vzpomínce. Stojím tu s vámi, abychom společně vzdali úctu dvěma mladým lidem, Jánovi a Martině,“ prohlásil.

Dav se postupně přesunul na bratislavské náměstí Svobody, kde s projevy vystoupili slovenští novináři i ředitel organizace Reportéři bez hranic Christophe Deloire. Část účastníků akce poté pokračovala k nedalekému úřadu slovenské vlády, kde skandovala protivládní hesla. „Požadujeme demisi. Mafiáni a vrahové patří do vězení, nikoli na úřad,“ zaznělo.

Památku novináře lidé uctili také v Česku. Před slovenskou ambasádou v Praze se v podvečer sešlo několik stovek lidí, v Brně se konal pochod, jehož se zúčastnilo asi 1 500 lidí.

Podle serveru Aktualne.sk jsou piety za zavražděného Slovenského novináře hlášeny také z měst po celém světě. Mimo jiné z Pekingu, Dubaje, Vancouveru, Paříže, Haagu či Lucemburku.

Pátek byl také dnem, kdy se na východním Slovensku koná poslední rozloučení s Martinou Kušnírovou, partnerkou novináře Jána Kuciaka, která byla minulý týden zavražděna spolu s ním v obci Veľká Mača poblíž Trnavy. Pohřeb reportéra následuje v sobotu.

Emoce nyní budí zejména svědectví matky mladého investigativce, která po návštěvě márnice vypověděla, že snoubenci měli oba prostřelenou hlavu.

Kuciak psal v poslední době o vazbách kalábrijské mafie 'Ndrangheta na slovenskou politiku. Italský žurnalista Giuliano Foschini, který se v deníku La Repubblica dlouhodobě věnuje organizovanému zločinu, je však přesvědčen, že příkaz zavraždit Kuciaka z Itálie nepřišel.

„To, co se stalo Jánovi, se určitě 'Ndranghetě nelíbí. Vražda nevinného člověka je pro 'Ndranghetu velký problém. Ne proto, že by byli hodní nebo etičtí, ale proto, že se na ně dívá celý svět. Takovou pozornost nechtějí a nepotřebují,“ prohlásil Foschini pro server Aktuality.sk.

Kuciak měl těsně před svou smrtí prověřovat informaci, že italská mafie čerpá na Slovensku eurofondy a získané peníze posílá zpět do Itálie.

Podle aktuálních zjištění Denníku N věděla vláda o problémech ve slovenské Zemědělské platební agentuře už rok. Mimo jiné měla informace o přidělování dotací Italům zmiňovaným v posledním Kuciakově textu.

V roce 2016 hovořil šéf Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) o mnoha nedostatcích, „v některých případech až neuvěřitelných“. Hodnotitelé nebyli náležitě vyškoleni, žadatelé mohli doplňovat přílohy i po odevzdání projektu.

Se svými zjištěními se NKÚ obrátil na policii, avšak bezvýsledně. Zemědělskými dotacemi na Slovensku se nyní zabývá už i Evropská komise.