Důvodem zadržení je podle slovenských médií nezákonná lustrace prokurátorů a novinářů, mezi kterými byl i zavražděný Ján Kuciak. Při lustraci zjišťuje policista základní údaje: bydliště či rodinné poměry a podobně.

„V současnosti vykonává vyšetřovatel úřadu všechny potřebné procesní úkony. Vzhledem k této skutečnosti a s cílem zabránit zmaření probíhajícího vyšetřování, není v této chvíli možné poskytnout žádné informace," uvedla pro server Aktuality.sk Michaela Paulenová, tisková mluvčí ministerstva vnitra. 

Inspekce Vorobjova vyšetřuje už několik měsíců právě kvůli kontaktům s Marianem Kočnerem a podnikatelem Norbertem Bödörem. Ze spolupráce s nimi je podezřelý i Mihálik, jehož fotografii s Bödörem před lety poskytl médiím a politikům anonym, píše slovenský Denník N. 

Lustroval Kuciaka

Pavol Vorobjov byl šéfem finanční zpravodajské jednotky NAKA. V roce 2018 pak nejprve vypověděl, že na pokyn nadřízeného lustroval v policejních databázích novináře Jána Kuciaka. Oním nadřízeným, který pokyn vydal, měl být podle serveru Aktuality.sk bývalý policejní prezident Tibor Gašpar. Mělo se tak stát na podzim 2017, jen pár měsíců před tím, než byl v únoru Kuciak spolu se svou snoubenkou zavražděn. 

Vorobjov prý poté svou výpověď změnil.

"Opakuji, že kategoricky odmítám, že bych dával nějaký pokyn nebo příkaz na lustraci kohokoliv, včetně novináře Kuciaka," řekl Gašpar v lednu 2019 pro televizi Joj. Po provalení kauzy týkající se Vorobjova však po dohodě s prezidentem policejního zboru požádal o přeložení k jiné policejní složce. Stalo se tak k 1. březnu 2019, informuje server Aktuality.sk. 

Vorobjov byl rovněž tím, kdo přehlédl oznámení Slovenské spořitelny o tom, že si speciální prokurátor Dušan Kováčik vložil na účet 204 tisíc eur v hotovosti, a odmítl to vyšetřovat, připomíná Denník N. 

Milan Mihálik je zástupcem finanční jednotky policie NAKA. Jeho přímým nadřízeným byl Bernard Slobodník, který nedávno od policie odešel. I jeho Kočner zmiňoval ve zprávách s nitranským oligarchou Bödörem.

Politická krize

Z objednávky vraždy sedmadvacetiletého Jána Kuciaka byl 8. března obviněn kontroverzní slovenský podnikatel Marián Kočner. Za motiv vraždy označila slovenská speciální prokuratura již dříve Kuciakovu novinářskou činnost. 

Další čtyři podezřelí byli v případu obviněni již loni. Ačkoli kriminalisté dříve považovali za střelce Tomáše Szabóa, podle posledních zpráv jím byl jeho bratranec Miroslav Marček, který se k činu sám přiznal.

Úkladná vražda mladého novináře Kuciaka a jeho snoubenky Kušnírové odstartovala na Slovensku politickou krizi. Lidé vyšli do ulic a požadovali změny. Země pod Tatrami zažila největší protivládní demonstrace od roku 1989.