Na polské straně Tater podle mluvčí polské letecké záchranné služby Kingy Czerwińské přišli o život čtyři lidé, z toho jsou dvě děti. Podle listu Gazeta Wyborcza jde o bratra a sestru ve věku deseti a třinácti let. Co se stalo s těmi, kdo je doprovázeli, se stále neví. Přesný počet zraněných není znám, ale pohybuje se kolem osmdesáti.

Následky nočních bouřek v Olomouckém kraji, 21. 8. 2019
Hasiči likvidují následky nočních bouřek. Vítr shazoval stromy i střechy

Zda jsou mrtví a zranění na polské straně Tater jen Poláci nebo i občané jiných zemí, zatím není jasné. "Podle informací z Varšavy je hospitalizováno 78 lidí, ale český občan mezi nimi není," řekla k tomu ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Blesk zasáhl kříž

Neštěstí na polské straně hor zasáhlo turisty, kteří se vydali na oblíbený horský štít Giewont, vysoký 1894 metrů. Na jeho vrcholku je umístěn železný kříž, do něhož často udeří blesk, proto je přítomnost na tomto místě při bouři nebezpečná. Stejně tak je riskantní výstup po trasách, u nichž jsou pomocné řetězy.

Šéf polské Tatranské dobrovolnické záchranné služby (TOPR) Jan Krzysztof řekl, že jeden blesk udeřil přímo do kříže ve chvíli, kdy se tam nacházelo hodně turistů. Když na místo dorazili záchranáři, zasažení lidé byli podle něj všude kolem vrcholku.

Déšť, liják, bouře - ilustrační foto
Většinu Česka zasáhne silný déšť. Na Moravě hrozí bouřky a kroupobití

Na Slovensku v Západních Tatrách zemřel český turista, kterého tlaková vlna po zásahu bleskem smetla ze štítu Baníkov (2178 metrů). O jeho úmrtí ČTK informovala mluvčí leteckých záchranářů Zuzana Hopjaková. Muž zemřel na následky zranění, která utrpěl při několik set metrů dlouhém pádu. Spolu s ním blesk zasáhl i českou turistku, která utrpěla poranění nohy.

V blízkosti hory Baníkov blesk zranil i jednoho slovenského turistu. Postižený byl krátce v bezvědomí. Záchranářský vrtulník ho přepravil do nemocnice.