Při útocích zemřelo o Velikonoční neděli asi 290 lidí a dalších zhruba 500 bylo zraněno. Jde o nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky a jeho cílem byly kostely a hotely. Mezi mrtvými jsou i cizinci, včetně Evropanů.

"Stále nemáme informace o tom, že by mezi zraněnými nebo oběťmi byli Češi," řekl ČTK dnes kolem poledne mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Robert Řehák.

Kostel svatého Šebestiána na Srí Lance po výbuchu
Zpravodaj Deníku: Srí Lanka se změnila. Po útoku hlídají každý kostel vojáci

Policie v souvislosti s útoky zadržela 24 lidí, k činům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Exploze v neděli ráno otřásly třemi kostely a třemi luxusními hotely. Další dva výbuchy následovaly na předměstích Kolomba.

"Zprávy tajných služeb ukazují, že za těmito místními teroristy jsou zahraniční teroristické organizace. Proto chce prezident požádat o pomoc cizí státy," stojí v prohlášení úřadu srílanského prezidenta.

Mimořádný stav

Prezident rovněž vyhlásil mimořádný stav, který začal platit dnes o půlnoci místního času (20:30 SELČ). Policii a armádě to umožní zatýkat a vyšetřovat bez soudního povolení. Toto opatření bylo několikrát vyhlášeno v době občanské války, která na Srí Lance skončila před deseti lety.

Prezident rovněž na úterý vyhlásil na Srí Lance státní smutek za oběti nedělních útoků. V Kolombu u kostela svatého Antonína, který byl terčem nedělního útoku, se dnes ozvala nová exploze.

Nová exploze

Podle informací agentury Reuters se tam specialisté snažili zneškodnit nově nalezenou nálož, která však explodovala. Vznikla panika a lidé se rozutekli do okolních ulic. Podle Michaela Safiha, který pracuje pro britský list The Guardian, šlo o malou explozi.

Místní islamistickou skupinu podezíranou z nedělích útoků agentury identifikují jako srílanskou Tauhíd džamáate, označovanou zkratkou NTJ. Skupina se ale zatím k útoku nepřihlásila.

Občané Srí Lanky

Vládní mluvčí Radžita Senaratne, který je zároveň ministrem zdravotnictví, řekl, že všech sedm sebevražedných atentátníků spojovaných s nedělními útoky byli občané Srí Lanky. I když je podle něj skupina podezřelá z útoku místní, existuje podezření, že je napojena na zahraniční teroristické organizace.

Situaci napjatě sledují zaměstnanci hotelu The Wind Castle ve městě Nuwara Eliya, kde je ubytována i editorka Deníku Ivana Zábranská
Srí Lanka po útoku teroristů: Místo hor sledujeme televizi, obětí přibývá

Policisté mezizatím zatkli 24 lidí a po dalších pátrají. Na autobusové stanici v Kolombu našli 87 rozbušek. Několik jich leželo volně na zemi a dalších asi 70 policisté objevili mezi odpadem. Jeden z odborníků řekl, že panují obavy, že existují ještě dvě nebo tři bomby připravené k použití. Jedna nálož byla v noci na dnešek zneškodněna na mezinárodním letišti v Kolombu.

USA varuje před návštěvou

Americké ministerstvo zahraničí dnes vydalo revizi upozornění pro cesty amerických občanů na Srí Lanku. Podle ministerstva je pravděpodobné, že "teroristické skupiny" plánují nové útoky. Nové doporučení má pro Srí Lanku i Británie.

Papež František
Útoky na Srí Lance? Kruté násilí, prohlásil v projevu papež František

"Teroristé mohou zaútočit bez varování," sděluje v nedělní zprávě americké ministerstvo zahraničí. Podle ní jsou v ohrožení turistické lokality, dopravní uzly, nákupní střediska, hotely, modlitebny, letiště a další veřejné prostory.

Británie v doporučení turistům upozorňuje na zpřísněná bezpečnostní opatření na Srí Lance. "Návštěva většiny míst na Srí Lance je bez problémů. Měli byste ale vědět o riziku sexuálního napadení a zneužití kreditních karet a vyvarovat se míchaných nápojů," stojí v doporučení. V dalším odstavci se uvádí, že existuje možnost teroristických útoků.

Kostel svatého Šebestiána na Srí Lance po výbuchu
Zahnali nás do hotelu. Nikdo nesmí ven, napsala po útoku editorka Deníku