Soud tak podpořil snahu Abeho vlády restartovat postupně japonské atomové elektrárny, které byly uzavřeny po neštěstí v atomové elektrárně Fukušima po zemětřesení a cunami z roku 2011.

Sendai má být první japonskou jadernou elektrárnou, jež má být v režimu nových bezpečnostních opatření opět uvedena do provozu. Podle agentury Reuters by mohly reaktory, nacházející se na pobřeží prefektury Kagošima na jihozápadě Japonska, zahájit činnost již v červnu.

Minulý týden jiný japonský soud vydal opačný verdikt, když rozhodl, že podpoří názor občanů a nepovolí obnovu provozu dvou reaktorů elektrárny Takahama západně od Tokia. Takahamské reaktory 3 a 4 měly být spuštěny v listopadu. Agentura Reuters napsala, že se zřejmě jedná o výjimečné rozhodnutí tradičně konzervativní japonské justice.

Podcenění rizika

V případě elektrárny Sendai místní obyvatelé upozorňovali, že vedení elektrárny a regulační úřad podcenily riziko, které pro jaderný provoz představují nedaleké sopky. Operační plány prý také postrádají důvěryhodná evakuační opatření. Soud ale tyto obavy popřel.

S debatou o jaderné energetice by mohlo souviset i dnešní přistání bezpilotního letounu o průměru 50 centimetrů na střeše premiérova úřadu v Tokiu. Stroj se symbolem radioaktivity obsahoval „miniaturní množství" radioaktivních látek. Policie ujistila, že hodnota radiace je tak nízká, že nepředstavuje žádné ohrožení pro veřejnost.

Na místo byli přivoláni pyrotechnici, aby bezpilotní letoun, který nesl malou kameru a láhev vody, odstranili. Premiér Abe je dnes na návštěvě Indonésie, kde se účastní asijsko-afrického summitu. Vládní mluvčí Jošihide Suga oznámil, že policie zahájila vyšetřování případu. Kabinet prý v souvislosti s incidentem zváží vydání nových nařízení týkajících se užití bezpilotních letounů.

Všech 48 funkčních reaktorů japonských jaderných elektráren bylo po jaderné katastrofě, kterou vyvolalo v březnu 2011 silné zemětřesení následované přívalovou vlnou cunami, odstaveno k bezpečnostní kontrole.

Před havárií ve Fukušimě, odkud po roztavení jader tří reaktorů unikla do okolí radiace, pokrývaly jaderné elektrárny 30 procent energetických potřeb země.

Premiér Šinzó Abe, který byl do úřadu zvolen v prosinci 2012, je stoupencem jaderné energetiky a jeho kabinet hodlá atomové elektrárny reaktivovat, aby se snížila závislost země na dovozu drahých fosilních paliv a pozvedla dlouhodobě stagnující ekonomika. Předchozí vláda naopak chtěla, aby země postupně od jaderné energetiky upouštěla, a také většina japonské veřejnosti s atomovými elektrárnami nesouhlasí.