"Letím do Singapuru na historický summit. Poskytnu svým přátelům Donaldu Trumpovi a maršálu Kimovi Čong-unovi jakoukoli podporu, která bude potřeba,“ napsal na svůj twitter Rodmann.

Bílý dům ale popřel, že by byl populární basketbalista s výstředním chováním součástí oficiální americké delegace. Na dotaz novinářů, zda byl pozván, Trump uvedl "ne, nebyl". 

Dennis Rodman před exhibicí v Pchjongjangu.
Basketbalista Rodman před utkáním Kimovi zazpíval k narozeninám

Dennis Rodman se během svého života potkal několikrát s oběma státníky. Dvakrát se objevil v televizní reality show Celebrity Apprentice vedle Trumpa, Severní Koreu navštívil dokonce pětkrát, píše server BBC.

Když minulý rok v srpnu vrcholila slovní přestřelka mezi oběma politiky, nabízel jim své rady. „Bylo to jako když se hádají dvě děti o tom, kdo je silnější,“ prohlásil tehdy.

Jestli se ale 12. června setká s Kimem zatím není jisté.

Americký prezident Donald Trump
Pozvu Kima do Ameriky, když to na summitu půjde dobře, uvedl Trump

Basketbal má v historii KLDR své místo. Rodman přijel do KLDR poprvé v roce 2013 hrát exhibiční zápas pro komunistické pohlaváry. Tehdy jej vůbec nenapadlo, jak tento sport Severokorejce zaujme.

Albrightová obdarovala starého Kima

V roce 2000 přičuchl k basketbalu již Kimův otec Kim Čong-il. Někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová mu na společné schůzce tehdy předala fotografii hráče Michaela Jordana s autogramem.

Albrightová totiž tehdy věděla, že Kim Čong-il basketbal miluje. V gestu panovala však jistá dávka ironie, protože basketbal je populární hlavně v USA a je také symbolem americké softpower. Fotografie Jordana Dodnes je umístěna v jedné z výstav v Pchjongjangu dodnes.

Tento sport se v Severní Koreji dnes pěstuje na školách i v armádě. Basketbal hrají na vrcholové úrovni i někteří vysocí představitelé komunistické strany a armády.

Rodman od té doby své aktivity nazývá „basketbalovou diplomacií“ s tím, že jeho „paže spojují dvě země“.

Dennis Rodman na letišti
Basketbalista Rodman se sešel s Kim Čong-unem a prohlásil ho za kamaráda
Bývalá hvězda NBA přijela do Severní Koreje „otevírat dveře”
Basketbalová hvězda se vrátila do Korey, režim propustil studenta v kómatu