K nehodě, při které se převrátilo několik vagónů, došlo v okrese Yilan nedaleko pobřeží na trati, která je oblíbená mezi turisty. Vysokorychlostní vlak vykolejil v zatáčce na trati mezi hlavním městem Taipei a městem Taitung před pátou hodinou odpolední místního času. 

„K 18:30 (12:30 SELČ) je na místě 17 mrtvých a 126 zraněných,“ napsala ve svém prohlášení tchajwanská železnice. Později se bilance zvýšila na 22 mrtvých a 171 zraněných.

Desítky zraněných pasažérů, včetně jednoho amerického občana bylo rozvezeno do čtyř nemocnic. Místní televize uvedla, že někteří cestující byli viděni, jak se snažili uniknout okny vlaku a místní obyvatelé se jim pokoušeli pomoct ještě před příjezdem záchranných složek.

Tachajwanská cetrální tisková agentura informovala, že ve večerních hodinách bylo ve vlaku stále ještě uvězněno více než 30 osob.

Prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen na twitteru napsala, že železniční neštěstí je „závažnou tragédií“. „Nařídila jsem vládním agenturám a armádě, aby zvýšili záchranné úsilí. Moje myšlenky jsou se všemi oběťmi a jejich rodinami,“ uvedla.