Podle agentury AP byli v letadle lidé, kteří mířili do keňské metropole na akci OSN. Jde o konferenci o životním prostředí, jež začne v pondělí a na niž mají dorazit také francouzský prezident Emmanuel Macron a generální tajemník OSN António Guterres. Očekává se 4700 hlav států, ministrů a podnikatelů.

Agentura AFP později odpoledne s odvoláním na zdroj OSN napsala, že v troskách letadla zemřel minimálně tucet zaměstnanců Organizace spojených národů.

Let ET302, který odstartoval v 8:38 místního času z letiště v Addis Abebě, se po šesti minutách letu zřítil nedaleko města Bishoftu, 62 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Addis Abeba, uvedla letecká společnost. Potvrdila, že se jednalo o Boeing 737-800 Max s registračním číslem ET-AVJ.  

Toto číslo modelu však neexistuje. Několik internetových stránek o letectví letadlo později jako nový Boeing 737 Max 8, který si měly aerolinky převzít před pouhými čtyřmi měsíci.

Svědci uvedli, že letadlo začalo po dopadu hned hořet a že na místě vznikl tak velký žár, že se k místu mohli hasiči přiblížit až po několika hodinách. „Výbuch a oheň byly tak silné, že jsme se nemohli přiblížit. Všechno je spálené, nad místem létaly čtyři vrtulníky,“ řekl BBC očitý svědek.

Týmy záchranářů a vyšetřovatelů prohledávají místo havárie a hledají na poměrně velké ploše zbytky letadla, z něhož se nezachoval žádný větší kus, poznamenala agentura AP.

Oběti z 35 zemí

Podle dosavadních informací bylo na palubě 149 cestujících a osm členů posádky. Etiopské řady vydávají postupně seznam obětí podle národnosti. Podle posledního z nich šlo o lidi ze 35 zemí. Nejvíce obětí – 32 – má Keňa, 18 Kanada. Nizozemsko stále ověřuje informaci o svých pěti obětech, které na seznamu nejsou.

Při havárii zahynuli také manželka, dcera a syn poslance vládní Slovenské národní strany Antona Hrnka. Informaci potvrdilo i slovenské ministerstvo zahraničí. Hrnko, který je předsedou výboru pro obranu a bezpečnost slovenské sněmovny, to napsal na facebooku. Poslanci i pozůstalým čtvrté slovenské oběti nehody, kterou je podle listu Pravda pracovnice charity, již kondoloval slovenský prezident Andrej Kiska.

Na místo tragédie přijel premiér Abiy Ahmed, jehož úřad ráno jako první o nehodě informoval a kondoloval příbuzným obětí.  „Nejhlubší soustrast rodinám těch, kteří ztratili své blízké, kteří byli dnes ráno v Boeingu-737 společnosti Ethiopian Airlines při pravidelném letu do Nairobi,“ napsal ráno na twitteru.

K nehodě se na twitteru  vyjádřil i keňský prezident Uhura Kenyatta. „Jsme zarmouceni zprávami o etiopském dopravním letadle, které údajně havarovalo šest minut po startu na cestě do Keni. Moje modlitby patří všem rodinám a spolupracovníkům těch, kteří jsou na palubě,“ uvedl.

Jednotlivé země mezitím zveřejňují podrobnosti o obětech. Cestujícími byli například čtyři italští humanitární pracovníci, tři rakouští lékaři, tři ruští turisté nebo vysoký funkcionář keňského fotbalu.


Český prezident Miloš Zeman poslal po nehodě kondolenci etiopské prezidentce Zewde Sahleové-Workové. Premiér Andrej Babiš na twitteru uvedl, že osobně vyjádřil soustrast slovenskému premiérovi Peteru Pellegrinimu. Setkal se s ním dnes na oslavách výročí vstupu zemí V4 do NATO. Kondoloval i ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Státní Ethiopian Airlines se označuje za největší leteckou společnost v Africe. Má flotilu 100 letadel a loni přepravila přes deset milionů pasažérů. Poslední velkou nehodu v roce 2010, kdy její letadlo spadlo krátce po startu z Bejrútu. Zabilo se tehdy 90 lidí.

Rodiny obětí si stěžují

Některé lety z Addis Abeby byly ráno zrušeny nebo zpožděny. Ethiopian Airlines zřídila informační linku, která bude k dispozici rodinám a přátelům lidí, kteří byli v letadle. 

Na letišti v Nairobi přesto čeká na své blízké mnoho lidí, kteří si podle agentury Reuters stěžují na nedostatek informací ze strany letištního personálu. Keňský ministr dopravy James Macharia řekl, že úřady zatím nedostaly seznam pasažérů.

„Čekáme na mou maminku, Jen doufáme, že letěla jiným letem nebo mají zpoždění. Nezvedá svůj telefon,“ řekla reportérům Reuters Wendy Otieno, která svírala svůj telefon a plakala.

Šestačtyřicetiletý Robert Mudanta čekal na svého švagra, který byl na cestě z Kanady. „Ne, neviděli jsme nikoho z letecké společnosti ani z letiště,“ řekl Reuters v jednu hodinu odpoledne, více než tři hodiny poté, co se letadlo zřítilo. „"Nikdo nám nic neřekl, jen tady stojíme a doufáme v to nejlepší,“ dodal.