Podle serveru Sky News se střelba ozvala kolem osmé ráno místního času (okolo půl druhé středoevropského času) v oblasti zvané Brookside Drive. Podle prvních svědectví se ozvaly asi čtyři výstřely. Policie dorazila na místo, uzavřela celé okolí a vyzvala lidi, aby nevycházeli z domů a zamkli se. Ostatním doporučila, ať se danému místu vyhnou. 

Incident pak ještě nějakou dobu probíhal a došlo k vzájemné přestřelce mezi pachatelem a policisty. Policisté proto požádali uživatele sociálních sítí, aby nezveřejňovali informace o jejich pohybu a rozmístění. "Stále pracujeme s tím, že jde o aktivní incident," uvedla policie. Policisté také uzavřeli čtyřmílový úsek silnice a vyzvali majitele místní kavárny ze sítě Tim Hortons v Douglasově ulici, aby zamkl zákazníky uvnitř a nikomu nedovolil odejít ani vejít. Dále požádali lidi, aby nepřetěžovali policejní linky místního oddělení a v případě nutnosti volali nouzovou linku 911. 

Při následné přestřelce zahynuli celkem čtyři lidé, z toho dva policisté. Očití svědci sdělili kanadské rozhlasové stanici CBC, že viděli hlaveň pušky nebo brokovnice, která se objevovala v okně levného bytového domu a pálila na dvůr, přičemž nedaleko ležela těla dvou policejních příslušníků.

Podezřelý střelec byl zaneškodněn a zadržen kolem půl desáté místního času (před třetí středoevropského času). Jeho zatčení potvrdila frederictonská policie na svém Twitteru.

"V tuto chvíli můžeme potvrdit, že máme jednoho podezřelého ve vazbě. Policie nadále pokračuje v oblasti Brookside v činnosti, aby ji v dohledné době dostala pod kontrolu, vyšetřování pokračuje. Prosíme, abyste se dané oblasti nadále vyhýbali a sledovali nás ohledně dalších skutečností," uvedla policie.

Kolem 10 dopoledne místního času (půl čtvrté středoevropského času) pak policie potvrdila, že dva členové jejího frederictonského sboru jsou mezi mrtvými. Následně oznámila, že hrozba byla neutralizována, uzavření oblasti se ruší a policejní kordón obkličující celé okolí se zúžil na několik bloků. Dále uvedla, že zatčený se musí podrobit léčení "kvůli vážným zraněním souvisejícím s ranní střelbou".

Během přestřelky policie i místní hasičský sbor opakovaně vyzývali veřejnost, ať se místu vyhýbá. „Policie, hasiči i zdravotníci zasahují na místě události. Vyhněte se oblasti Brookside Drive mezi Ring a Main Road. Nevycházejte z domů. Zamkněte dveře a nepoužívejte sociální sítě, abyste pachatele neupozornili na pohyb policie. Pomozte prosím zajistit bezpečí ostatních,“ uvádí na twitteru.

Reportér CTV Atlantic Nick Moore na svém twitterovém účtu zveřejnil krátké video z místa incidentu, na kterém je vidět oblast s rodinnými domy uzavřená policejními vozy. 

„Ve světle příšerných zpráv, které přicházejí z Frederictonu, budou všechny vlajky na půdě shromáždění svěšeny na půl žerdi,“ uvedl mluvčí legislativního shromáždění státu Nový Brunšvik Chris Collins. 

Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil krátce po přestřelce na svém Twitteru, že situaci sleduje a cítí s oběťmi. "Z Frederictonu přicházejí příšerné ​​zprávy," uvedl Trudeau. "V srdci jsem se všemi, které zasáhla ranní střelba."

Fredericton je univerzitní město se zhruba 60 tisíci obyvateli, které leží na východě Kanady severováchodně od Maine.