Desítky hrobů byly poničeny během pondělní noci, informoval server France Info s odvoláním na místní radnici. Podle serveru alsaského listu Les Derniéres Nouvelles d’Alsace namaloval na hroby někdo žlutou a modrou barvou hákové kříže, přičemž symboly doplnil o nápisy v němčině.

Na jednom z hrobů se podle francouzských médií objevil nápis „Elsassisches Schwarzen Wolfe“, tedy „Alsasští černí vlci“, který může odkazovat na někdejší alsaskou separatistickou skupinu. Ta byla aktivní zejména v 70. letech minulého století.

Poničených náhrobků si v půl sedmé ráno všiml jeden z místních obyvatel, který venčil svého psa. Jejich znesvěcení již odsoudily stovky uživatel sociálních sítí. „Jsem znechucen touto ukázkou antisemitismu,“ napsal na svůj facebook i poslanec za danou oblast Sylvain Waserman.

Nárůst antisemitských tendencí 

Francie se v poslední době potýká s výrazným nárůstem antisemitských tendencí, upozornil zpravodajský server BBC. Podle francouzského ministra vnitra Christopha Castanera se počet antisemitských útoků oproti roku 2017 zvýšil až o 75 procent.

Bez antisemitských urážek se neobešla ani sobotní demonstrace Hnutí žlutých vest v centru Paříže, kde se jejich terčem stal francouzský konzervativní filozof Alain Finkielraut. „Antisemitské urážky jsou naprostým popřením toho, čím jsme a co z nás dělá skvělý národ. Nesmíme je tolerovat,“ reagoval tehdy na twitteru francouzský prezident Emmaneul Macron.

Macron odpoledne společně s Castanerem navštívil Alsasko a v podvečer i památník obětí holocaustu v Paříži.

Dnes večer pak v centru hlavního města protestovaly proti antisemitismu tisíce lidí. Na demonstraci dorazili i šéfové některých stran a další politici. Macron se jí ale nezúčastnil.