Podle elitního amerického lovce špiónů Číňané kontaktují současně tisíce uživatelů LinkedInu. Odmítl však zveřejnit, kolik falešných účtů se americkým zpravodajským službám podařilo odhalit. Neuvedl ani, kolik američanů bylo čínskými náboráři osloveno a zda byla jejich kampaň úspěšná.

O tom, že Peking využívá sociální sítě k hledání potenciálních špiónů, již v minulosti varovaly občany německé a britské úřady. Veřejné prohlášení amerických agentů však naznačuje, že se jedná o daleko rozsáhlejší problém, než se doposud předpokládalo.

Microsoft by se měl podle Evaniny inspirovat postupem společností Twitter, Google, či Facebook, které v nedávné době přistoupily k odstranění falešných uživatelských účtů, napojených na Íránské a Ruské zpravodajské služby.

Nemuseli nás vyzývat

„Viděl jsem, že Twitter smazal miliony falešných účtů. Požadujeme, aby LinkedIn udělal totéž,“ prohlásil šéf americké kontrarozvědky. Podle Reuters přitom není obvyklé, aby některý z vysoko postavených pracovníků amerických zpravodajských služeb veřejně vystoupil a vyzýval soukromou společnost k akci. 

Šéf bezpečnosti sociální sítě LinkedIn Paul Rockwell potvrdil, že společnost je ve spojení s americkými bezpečnostními složkami. Informoval, že tento měsíc došlo ke smazání necelých 40 falešných účtů, jejichž vlastníci se pokoušeli kontaktovat uživatele sítě napojené na politické organizace. Neuvedl však, zda se jednalo o účty z Číny.

„Děláme vše co je v našich silách, abychom dokázali tuto činost identifikovat a zastavit,“ sdělil Rockwell agentuře Reuters. „Nemuseli jsme čekat, až nás někdo vyzve k činnosti. Aktivně vyhledáváme podezřelé jednání a za použití dat, získaných mimo jiné i od vládních zpravodajských služeb, blokujeme napojené účty.“

„LinkedIn je tu v podstatě v roli oběti,“ myslí si Evanina. „Varovný příběh zní: ‚Budete jako Facebook. Chcete skončit jako Mark Zuckerberg, který musel svědčit před kongresem?‘,“ řekl v narážce na případ ruského ovlivňování amerických voleb prostřednictvím Facebooku v roce 2016.

Číňané vše popírají

Čínský ministr zahraničí veškerá obvinění odmítá. „Nevíme, jaké důkazy příslušní úřadníci mají, aby došli k podobnému závěru. Jejich výroky jsou naprosté nesmysly a jistě mají vedlejší motivy,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

V minulosti však k náboru špionů prostřednictvím LinkedInu prokazatelně docházelo. Evanina poodhalil, že za jeho veřejným vyjádřením stojí částečně také případ bývalého agenta CIA Kavina Malloryho, který byl v červnu obviněn ze špionáže pro Čínu a kterého si tamní lovci hlav vyhlédli právě prostřednictvím sociální sítě.